Alergiczny romans cz. II

Lucyna zażyła lek przeciwhistaminowy a następnie zerwała z Tomkiem.

Częśc pierwsza historii tutaj.

A teraz podstawiamy do wzoru:

Tomek = antygen,

Lucyna = limfocyt Th

Dom = organizm

Przyjaciółki = limfocyty B

Rodzice Lucyny = komórki tuczne,

Drzwi od domu = nabłonek jelita,

Wprowadzamy akcję:

miłość Lucyny i Tomka = interleukiny,

spotkanie  Lucyny i Tomka = uczulenie

złośliwości przyjaciółek = przeciwciała IgE,

krzyki rodziców  = uwalnianie histaminy

W dużym uproszczeniu tak wygląda pojawienie się alergii pokarmowej:

Antygen po raz pierwszy spotkał się z limfocytem Th w nabłonku błony śluzowej jelita. Doszło do uczulenia. Kolejne kontakty z antygenem prowokowały limfocyt T do produkowania interleukin, te z kolei sprowokowały komórki tuczne do wydzielania histaminy. Limfocyty B zostały sprowokowane do produkcji przeciwciał IgE. Taka sytuacja stała się odczuwalna przez organizm. Pojawiają się objawy – świąd, pokrzywka, biegunki nudności, wymioty, biegunki i stany zapalne przewodu pokarmowego, a także stany zapalne skóry (atopowe i opryszczkowe), pokrzywka, duszności, nieżyt nosa i zatok oraz obrzęki. Kłótnia to zaostrzenie objawów. Tu nadchodzi ratunek w postaci Policji i podjęcia leczenia.

Czym będzie skutkowało zachowanie Lucyny?

Lek antyhistaminowy zapobiegnie awanturom i krzykom rodziców. Zerwanie z Tomkiem będzie równoznaczne z eliminacją antygenu.

Na to, żeby antygen z limfocytem się nie poznali, nie mamy wpływu. Możemy mieć wpływ na kolejne wizyty antygenu. Takie rozwiązanie w przypadku alergii pokarmowych nazywa się dietą eliminacyjną. Stosowanie jej opiera się na założeniu, że brak kontaktu z alergenem nie wywoła objawów. Tak jak odizolowanie się Lucyny od Tomka utnie wszelkie awantury.

Jest wyjątek – alergia krzyżowa.

To sytuacja, w której Tomek miałby kuzyna a Lucyna, w parze z kuzynem, także wzbudzaliby objawy w rodzinie Lucyny.

Wiesz, gdzie kryje się Tomek?

Najczęstsze postaci Tomków, czyli najczęstsze alergeny pokarmowe to: mleko krowie, kurze jaja, orzechy (zwłaszcza orzeszki arachidowe), białka pszenicy i soi oraz mięsa ryb, mięczaków i skorupiaków.

Rokowanie na przyszłość.

W alergii pokarmowej, szczególnie, jeśli jest to alergia na białko mleka krowiego u małego dziecka, możliwe są dwie drogi dalszych działań. Pierwsza to taka, w której dochodzi do wytworzenia tolerancji. Czyli z czasem przyjaciółki wyluzują i przestają psocić, uspokajają się rodzice. Druga opcja jest taka, że alergia zostaje i jedynym wyjściem jest unikanie alergenu.

Piśmiennicwo:  1.www.mp.pl, 2 . „Alergia i nietolerancja pokarmowa. Mleko i inne pokarmy”, M. Kaczmarski, E. Korotkiewicz- Kaczmarska, wyd. HelpMed, Kraków, 2015r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *