Czy widziałaś niemowlę palące papierosy?

Niemowlę, oddychające tym samym powietrzem, co palący rodzice, jest narażone na palenie bierne.

W ten sposób niemowlę pali papierosy.

Wyobraź sobie dziecko leżące w szpitalu z powodu infekcji i jego mamę, która wyszła na “dymka”. Mama wraca a dziecko kaszle bardziej. Kiedy pielęgniarki wchodzą do ich sali, czują dym papierosowy. Dlaczego dziecku zaostrzają się objawy? Czy dla Ciebie też jest to oczywiste? Dziecko wdycha dym i substancje smoliste, które mama przyniosła ze sobą.

Podobnie dzieje się, kiedy Twoje dziecko przechodzi infekcję dróg oddechowych, szczególnie zapalenie oskrzeli. Nie ma wówczas znaczenia, czy palisz na balkonie, na dworze przed domem czy u znajomych. Substancje zawarte w dymie papierosowym przynosisz na włosach, ubraniu, w oddechu.

Zrób prosty test: zapal papierosa a potem odwiedź znajomą, która nie pali. I zapytaj ją, czy paliłaś. Co odpowiedziała? Czemu tak sądzi?

Dzieci też czują dym. Różnią się od nas tym, że nie mają jeszcze ukształtowanego układu odpornościowego ani dojrzałego nabłonka dróg oddechowych. Papierosy szkodzą im bardziej niż dorosłym.

Nie ma złego momentu na to, żeby skończyć z paleniem. Uzależnienie od nikotyny jest chorobą. I to chorobą, z której można się wyleczyć [1].

Jeśli Ty palisz i nie chcesz wydłużać walki Twojego dziecka o powrót do zdrowia, zachęcam, abyś podarowała swojemu dziecku prezent. Tym prezentem jest powietrze wolne od dymu papierosowego. To prezent nie do przecenienia. Szczególnie, jeśli Twoje dziecko cierpi na przewlekłą chorobę układu oddechowego, jak na przykład astma oskrzelowa.

Co ma zrobić palący dorosły?

Po pierwsze, zgłaszasz się do lekarza rodzinnego i pytasz o adresy placówek, w Twojej okolicy, prowadzących program profilaktyczny chorób odtytoniowych. W Bydgoszczy Poradnia Antynikotynowa znajduje się przy ul. Seminaryjnej 1. Pozostałe palcówki znajdziesz na stronie NFZ.[2]

W leczeniu uzależnienia od nikotyny stosuje się tabletki, suplementy, plastry a także wsparcie psychologa (potrzebne skierowanie od lekarza POZ). W razie potrzeby możesz dzwonić do  Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 48/ 801 108 108 (Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00) [3]. Najważniejsze, to zgłoś się i porozmawiaj ze swoim lekarzem. On pomoże Ci dobrać terapię i odpowiednio pokieruje.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje niemowlę paliło razem z Tobą, zgłoś się po pomoc do lekarza, który pomoże Ci wygrać z nałogiem. W ten sposób podarujesz dziecku czyste powietrze w prezencie. W dobie walki ze smogiem, jest to prezent nie do przecenienia.

 

Źródła:

[1] https://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/81218,jak-sie-uwolnic-od-palenia-tytoniu
[2] https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
[3] http://www.coi.pl/?go=content&contentID=182

 

Jedna odpowiedź do “Czy widziałaś niemowlę palące papierosy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *