Gdzie szukać pediatry?

Potrzebujesz znaleźć lekarza dla dziecka, ale nie wiesz, gdzie szukać? Jest kilka możliwości.

 

Zakładam, że w pierwszej kolejności zrobiłaś wywiad środowiskowy i wypytałaś rodzinę i znajomych. Są to najbardziej zaufane osoby i jest duża szansa, że odwiedzisz polecanych przez nich lekarzy.

Jeśli masz komfort czasowy i nie spieszy ci się, pediatry szukasz:

Każde dziecko w Polsce należy do poradni POZ. Możesz zmienić lekarza w obrębie danej poradni lub zmienić poradnię. Aby zmienić lekarza, wystarczy, że poinformujesz personel, rejestrując dziecko na wizytę. Jeśli chcesz zapisać siebie lub dziecko do innej poradni, wówczas udajesz się do nowo wybranej placówki i tam składasz deklarację wyboru. Możesz to uczynić 3 x w ciągu roku bezpłatnie.

  • W prywatnej praktyce. To może być praktyka grupowa lub indywidualna. Czasem w praktyce grupowej przyjmują także położne, dietetycy czy psycholog.

Rejestr lekarzy prowadzących prywatną praktykę znajdziesz na stronie: https://rpwdl.csioz.gov.pl/RPZ/Search

Szukając informacji sprawdź dokładnie adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych. Miejsce przyjmowania wezwań nie jest tym samym, co miejsce udzielania świadczeń. Innymi słowy – pediatra przyjmuje wezwania w domu, ale porad udziela w ramach wizyt domowych. Jeśli nie jesteś pewna, skontaktuj się z wybranym lekarzem bądź placówką i zapytaj.

  • W portalach internetowych i wyszukiwarkach. Bądź gotowa na to, że w portalach i na forach znajdziesz dużo ocen pisanych pod wpływem emocji. Zanim przeczytasz zastanów się, jakich informacji szukasz. Będzie Ci łatwiej podjąć decyzję, z którym pediatrą chcesz się skontaktować.

Gdy lekarz pilnie potrzebny, masz do wyboru:

  • pogotowie ratunkowe 112 lub 999 w stanach zagrożenia życia i zdrowia,
  • POZ lub punkt pomocy doraźnej, zgłaszasz się w nagłych zachorowaniach. Aktualną listę znajdziesz na stronie: nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna/ lub przeczytasz na drzwiach najbliższego POZ.
  • Izba przyjęć szpitala lub SOR pediatryczny.
  • Wizyta domowa. Jeśli chcesz wezwać swojego lekarza, upewnij się wcześniej, w jakich godzinach będzie dla Ciebie dostępny i w jakich sytuacjach przyjedzie na wezwanie. To powinno być ustalone na pierwszej wizycie.
  • Wizyta w gabinecie prywatnym. Link do rejestru praktyk – powyżej.

 

Rozumiem, że czasem zachodzi potrzeba znalezienia pediatry do dziecka, nawet jeśli masz już swojego lekarza. Dobrze jest mieć w zanadrzu dodatkową opcję uzyskania pomocy.

 

fot.: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *