Jak pobrać dziecku mocz do badania?

Jak pobrać dziecku mocz do badania, kiedy wymaga tego diagnostyka? Nie zawsze pobiera się tak samo. Rodzice niemowląt mają przed sobą trudne zadanie. 

Jak pobrać dziecku mocz do badania ogólnego:

W pojemnik, do którego pobieramy mocz, zaopatrujemy się w aptece lub w laboratorium. Do badania ogólnego wystarczy pojemnik niejałowy. U niemowląt nie ma konieczności pobierania pierwszej porannej porcji moczu. Dziecko w nocy oddaje mocz a więc żadna ranna porcja moczu nie jest pierwszą po nocy.

Jak pobrać mocz do badania u dziewczynki:

Dokładnie myjesz okolicę krocza, szczególnie w  okolicy ujścia cewki moczowej. Dodatkowo możesz przemyć samą wodą. Możesz wytrzeć jałowym gazikiem. Zwróć uwagę na to, żeby nie dotknąć wnętrza otwartego pojemnika na mocz.

Jeśli masz możliwość zaangażowania drugiej osoby, to jedno z was dziecko w pozycji siedzącej trzyma na rękach, tak aby plecy dziecka oparte były o klatkę piersiową osoby trzymającej. Kolanka dziecka zostają odwiedzione na boki. Druga osoba, trzymająca pojemnik na mocz,  cierpliwie czeka, aż dziecko zacznie sikać. Mocz łapiemy do pojemnika.

Jak pobrać mocz do badania u chłopca:

U chłopców mocz pobierzesz podobnie, z tym, że nie musi mieć odwiedzionych nóżek. Można pobrać mocz chłopcu w pozycji leżącej.

Pojemnik czy woreczek?

Mocz pobierany do pojemnika jest bardziej wiarygodny. To nie znaczy, że woreczki są złe. Wynik badania moczu uzyskanego z woreczka uznajemy za wiarygodny, jeśli jest w normie. Jeśli jest nieprawidłowy, to nie rozstrzyga, czy to zanieczyszczenie, czy rzeczywisty wynik.

Mocz z woreczka – jak pobieramy?

Po dokładnym umyciu okolicy krocza i cewki moczowej, przyklejamy woreczek do pobrania moczu, na około 20 minut. Po tym czasie, woreczek odklejamy i wraz z zawartością wkładamy do pojemnika na mocz.

Wyciskanie pampersów nie jest sposobem na uzyskanie wiarygodnego wyniku badania moczu!

Jak pobrać mocz do badania u starszego dziecka?

U starszych dzieci nie stosujemy woreczków. Zawsze obowiązuje zasada, że przed pobraniem moczu, dziecko powinno mieć starannie umytą okolicę krocza i ujścia cewki moczowej. Mocz pobieramy do pojemnika.

Do badania nigdy nie pobieramy moczu z nocnika, nawet wyparzonego. Wynik takiego badania nie jest diagnostyczny, to znaczy, że trudno na jego podstawie ocenić, czy mocz jest prawidłowy czy nie.

Jak pobrać dziecku mocz do badania bakteriologicznego (posiew):

Pobieramy podobnie jak do badania ogólnego. Zwracamy uwagę na to, aby mocz został pobrany ze środkowego strumienia. To znaczy, że kiedy dziecko zaczyna oddawać mocz, dopiero po chwili podsuwamy pojemnik i odsuwamy, zanim dziecko skończy. Na posiew wystarczy kilka mililitrów (ml).

Przed pobraniem moczu, a po umyciu  dziecka, można dodatkowo przemyć okolicę ujścia cewki moczowej środkiem odkażającym (etakrydyna, octenidyna). Zmniejszy to ryzyko zanieczyszczenia moczu bakteriami pochodzącymi ze skóry, czy spod napletka. Po przemyciu nie wycieramy.

Kiedy pobrać mocz do badania, jeśli nie udaje się go uzyskać?

Mocz najlepiej uzyskać po przebudzeniu dziecka z dłuższego snu. Inne sposoby na uzyskanie próbki moczu, to podłożenie mokrego ręcznika pod tyłek, jeśli pobieramy w dziecku w pozycji leżącej. Starsze, można postawić pod prysznicem lub w wannie i lekko polać stopy chłodną woda. Zawsze też poimy.

Jeśli jest poważniejszy problem z pobraniem moczu, zgłaszamy się do lekarza. Przyczyn może być kilka. W razie konieczności lekarz wyśle dziecko do szpitala w celu zacewnikowania.

Wynik badania.

Na wynika badania ogólnego czeka się od kilku godzin do 1 dnia. Na wynik posiewu moczu czeka się zawsze 3 dni (minimum 2 doby). Jest to spowodowane tempem wzrostu bakterii. Nie da się przyspieszyć tego procesu. Dlatego ważne jest, żeby konsultować się z lekarzem, kiedy zajdzie konieczność wykonania posiewu. Wyniki badania interpretuje lekarz.

Źródła:
https://pediatria.mp.pl/lista/76080,pobieranie-moczu-u-kilkumiesiecznej-dziewczynki
„Nefrologia dziecięca” M. Sierkawska, T. Wyszyńska.
fot.: pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *