W obronie noworodka. Przed tymi sześcioma chorobami bronimy najmłodsze dzieci.

Jest przynajmniej 6 chorób, przed którymi możemy bronić dzieci już od chwili ich narodzin. Są różne sposoby obrony noworodka: podaż witaminy, szczepienia ochronne, badania przesiewowe. Duże znaczenie ma rozpoczęcie karmienia piersią.
1. Rzeżączkowe zapalenie spojówek.

Zapobieganie polega na wykonaniu zabiegu Credego. Działanie zapobiegawcze polega na zakropleniu dziecku 1% azotanu srebra do worka spojówkowego. Krople zapobiegają zakażeniu rzeżączkowemu, o którym matka mogła nie wiedzieć. Rzeżączkowe zapalenie spojówek jest niebezpieczne, grozi uszkodzeniem wzroku do jego całkowitej utraty włącznie.

2. Krwawienie z niedoboru witaminy K (VKDB).

Noworodek w ciągu 6 godzin od chwili przyjścia na świat otrzymuje domięśniowo 1 mg witaminy K. Jeśli zachodzą przeciwwskazania, to może otrzymać tę samą witaminę w postaci doustnej w ilości 2 mg. Podanie doustne nie jest tak skuteczne jak domięśniowe, dlatego dzieciom otrzymującym Wit K w postaci doustnej zaleca się dodatkowe podawanie witaminy w kroplach doustnych do ukończenia 3. miesiąca życia.

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Jest chorobą zakaźną. Chorobie zapobiega się poprzez szczepienie. Szczepi się noworodki w pierwszej dobie po urodzeniu.

4. Gruźlica,

a w zasadzie gruźlicze zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i prosówka. Najgroźniejszym postaciom gruźlicy, dotyczącym niemowląt, zapobiega szczepienie w okresie noworodkowym. Nie chroni ono przed późniejszym zachorowaniem na płucną czy inną postać gruźlicy.

5. Niedosłuch lub głuchota.

Wykrywane są w powszechnym badaniu słuchu u noworodków. Metoda badania jest całkowicie niebolesna i bezpieczna. Dzieci, u których stwierdza się czynniki ryzyka zaburzeń słuchu (np. wcześniactwo) będą musiały przejść drugie badanie, w ośrodku specjalistycznym (najczęściej Poradnia Audiologiczna).

6. Fenyloketonuria, mukowiscydoza, hypotyreoza.

Zapobieganie tym trzem chorobom polega na ich wczesnym wykryciu. Pobiera się kroplę krwi z pięty noworodka, w 3. lub 4. dobie po urodzeniu. Bibuła z kroplą krwi jest przesyłana do laboratorium. Brak informacji zwrotnej na temat wyniku oznacza, że wynik badania jest prawidłowy. Informacje na temat wyniku są przesyłane do rodziców dzieci, których wyniki okazały się niepomyślne.

7. Zmniejszenie ryzyka lub złagodzenie przebiegu chorób:  
  • zakażeń przewodu pokarmowego,
  • zakażeń dróg oddechowych,
  • zapalenia ucha środkowego,
  • bakteryjnych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych,
  • sepsy (posocznicy),  
  • zakażeń układu moczowego,
  • martwiczego zapalenia jelit – dzięki wczesnemu przystawieniu dziecka do piersi i rozpoczęciu karmienia piersią.

Więcej o zabiegu Credego: http://mamapediatra.blog.pl/zabieg-credego-co-jeszcze-czeka-noworodka/

O postępowaniu z noworodkiem: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001132

fot. pixabay.com

Jedna odpowiedź do “W obronie noworodka. Przed tymi sześcioma chorobami bronimy najmłodsze dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *