Wybór właściwej przychodni do opieki nad dzieckiem.

Przyszła mama stoi przed wyborem właściwej przychodni do opieki nad dzieckiem. Kiedy urodzisz dziecko, zostaniesz poproszona o podanie adresu przychodni POZ. Tam zostanie wysłana karta szczepień Twojego dziecka i stamtąd przyjdzie położna z wizytą patronażową.  Czy wiesz, do jakiej przychodni będzie należało Twoje dziecko?

Ustal swoje kryteria wyboru przychodni. Co jest dla Ciebie ważne?

Rodzice cenią sobie różne rozwiązania funkcjonujące w przychodniach. Na przykład:

 • czas oczekiwania na wizytę,
 • rejestracja internetowa oraz za pomocą aplikacji mobilnej,
 • czas wizyty, 
 • dostępność przewijaków, pieluch jednorazowych, umywalek i toalet, 
 • wyraźne zasady porządkujące kolejkę oczekujących,
 • odrębne wejścia do poradni dzieci zdrowych i chorych, 
 • wygląd strony internetowej,
 • dostęp do informacji na temat personelu pracującego w przychodni,
 • kącik dziecięcy,
 • obecność kącika dla matek karmiących,
 • dostosowanie toalet dla dzieci.
Kiedy wybrać przychodnię i lekarza dla dziecka?

Wyboru przychodni możesz dokonać jeszcze w ciąży. Jeśli nie wybierzesz, domyślnie przychodnią dla Twojego dziecka zostanie ta, do której Ty należysz.

Decyzję możesz zmienić i wybrać przychodnię ponownie w każdej chwili. W ramach ubezpieczenia w NFZ możesz 3-krotnie w ciągu roku bezpłatnie zmienić przychodnię.

Więcej o wyborze lekarza dla dziecka możesz przeczytać tu: lekarz dla dziecka.

Opieka prywatna i opieka w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie da się zrezygnować z przychodni na fundusz i swoich pieniędzy przekierować do opieki prywatnej. Tak nasz system nie funkcjonuje. Opiekę prywatną i przynależność do prywatnej przychodni opłaca się ze środków własnych w całości (chyba ze zrobi to za Ciebie pracodawca). Zawsze jednak zachowujesz prawo do świadczeń gwarantowanych w ramach poz.

Gdzie szukać?

Podobnie jak lekarza, przychodni możemy szukać pocztą pantoflową zbierając opinie wśród rodziny i znajomych. Pomocne są grupy w mediach społecznościowych. Przydatna jest strona Narodowego Funduszu Zdrowia https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ – jest tam wyszukiwarka poradni.

Warto pamiętać o tym, żeby cała rodzina należała do jednej przychodni. Unika się wówczas ewentualnych problemów związanych z uzyskaniem opieki nad chorym lub zdrowym członkiem rodziny, który należy do innej przychodni.

Jak się zapisać?

Na pierwszej wizycie położna poprosi cię o wypełnienie deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki poz. Jeśli urodziłaś dziewczynkę, to położna poprosi również o wypełnienie deklaracji wyboru położnej poz. Nie można wypełnić deklaracji przed narodzinami dziecka. Od chwili wypełnienia deklaracji Twoje dziecko będzie już należało do przychodni.

Procedur tych nie trzeba spełniać, jeśli równolegle zdecydowała się korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej. W prywatnym sektorze deklaracje nie są potrzebne, bo nie korzystasz ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych (czyli nie korzystasz z wizyt „na fundusz”).

To nie ta przychodnia. Co teraz?

Ponownie wracasz do kryteriów wyboru. Może tak być, że trzeba będzie z niektórych zrezygnować. Jeśli będziesz wiedziała, na czym najbardziej Ci zależy, łatwiej i szybciej podejmiesz decyzję, gdzie będziesz się leczyć.

A potem zaczynasz od początku, czyli wyszukujesz. Idziesz na wizytę i sprawdzasz. Możesz udać się do przychodni i spróbować ją „zwiedzić”, wypytać w rejestracji o personel, lekarzy czy o terminy i rejestrację. Jeśli na poziomie rejestracji spotkasz się z miłym przyjęciem i zdobędziesz sporo informacji, to istnieje duża szansa, że tę placówkę wybierzesz.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia w znalezieniu właściwej przychodni dla Twojego dziecka!

Chcesz zobaczyć więcej? Odwiedź ProbleMatki i weź udział w rozmowie!

Tutaj możesz przeczytać o tym, jak przychodnię dla dziecka wybrała Mirka – mama dwuletniego Aleksa i blogerka w blondpanidomu.pl.

fot.: Jacek Kutyba

Jedna odpowiedź do “Wybór właściwej przychodni do opieki nad dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *