Kiedy dziecko kaszle i gorączkuje, rodzice decydują się wezwać pediatrę do domu. Ale lekarza można wezwać wcześniej… kiedy dziecka nie ma jeszcze na świecie. Kto najbardziej skorzysta z takiej wizyty? Jaki będzie jej cel?
Rodzice dzieci kaszlących i gorączkujących wzywają lekarza do domu, bo potrzebują:
- leczenia i recept,
- kontroli przebiegu leczenia,
- opieki nad dzieckiem – druku ZUS ZLA,
- zaświadczenia lekarskiego,
- bledną na myśl o kolejkach,
- lekarz pediatra w poz jest niedostępny.
Ok. A co z rodzicami, którzy:
- są zagubieni w opiece nad dzieckiem,
- przed chwilą zastali rodzicami i nie wiedzą, co teraz i zaczynają pomału wpadać w panikę,
- boją się wykonywać zabiegi pielęgnacyjne u dziecka,.
- oczekują dziecka i chcą się przygotować na jego przyjście, dowiedzieć się, co potrzebne.
Wkrótce zostaniesz rodzicem. Czy wezwać pediatrę do domu?
Wielu rodziców nie ma okazji aby poznać się z lekarzem, który będzie opiekował się ich dzieckiem. Do zwyczajowej praktyki należy, że pierwszy kontakt z pediatrą rodzice nawiązują na pierwszej wizycie patronażowej. Są przychodnie, gdzie rodzice świeżo upieczeni znają doskonale pediatrę, bo byli kiedyś jego pacjentami. Podobnie jest, kiedy opiekę nad dzieckiem przejmuje lekarz rodzinny, opiekujący się od lat całą rodziną.
Jeśli jednak nie znasz pediatry, który będzie zajmował się Twoim dzieckiem po porodzie, zachęcam, abyś go poznała. ProbleMatki na YT podpowiadają, jak wybrać właściwego lekarza dla dziecka oraz jak wybrać właściwą przychodnię.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca przynajmniej jedną wizytę tzw. prenatalną, dla rodziców spodziewających się dziecka.
Jest to wizyta zaplanowana waśnie po to, żebyś mogła poznać się z przyszłym lekarzem dla Twojego dziecka.
Jest też możliwość, że to lekarz przyjdzie do Ciebie. Poza lekarzem możesz spotkać się z położną, pielęgniarką, dietetykiem czy fizjoterapeutą – nie są to wizyty refundowane. Część z tych profesjonalistów poznasz wcześniej, jeśli chodzisz na zajęcia do szkoły rodzenia. Tam zazwyczaj mamy zaprzyjaźniają się z położną, która też towarzyszy rodzicom przy porodzie. Rzadko jest to ta sama położna, która przychodzi do domu z wizyta patronażową i opiekuje się matka i dzieckiem, bo tę funkcję sprawuje poz.
Kto najbardziej skorzysta z wizyty domowej, przed narodzinami dziecka?
- samotni rodzice,
- rodzice oczekujący pierwszego dziecka,
- kobiety ciężarne, które muszą leżeć w domu,
- rodzice chcący adoptować dziecko.
Co wizyta domowa przed narodzinami dziecka ma na celu?
Wizyta lekarza nie rozwiąże wszystkich problemów rodziny. Wizyta u nienarodzonego dziecka i jego rodziców ma na celu:
- zapoznanie się rodziców z lekarzem,
- pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, (więcej o wyprawce tu),
- omówić, jakim czynnościom będzie poddawany noworodek w szpitalu,
- jakie badania przesiewowe będą wykonywane u dziecka – omówienie , jakie choroby wykrywamy, jakim zapobiegamy, w jaki sposób odbywają się badania, czego nie da się zbadać u noworodka i czego powszechne badania przesiewowe nie wykrywają. Więcej na ten temat tutaj,
- omówienie sposobu karmienia dziecka,
- omówienie przekonań rodziców na temat zdrowia dzieci,
- przeprowadzenie rozmowy na temat szczepień ochronnych,
- ustalenie sposobów pomocy rodzinie, zarówno ze strony środowiska (czy rodzice mają wsparcie rodziny, czy korzystają z pomocy instytucjonalnej) i opieki medycznej (gdzie, do kogo się zwrócić o pomoc, punkty udzielania pomocy doraźnej).
Część z tych spraw zostaje omówiona w ramach szkoły rodzenia. Dlatego rodzice korzystający ze szkól rodzenia rzadziej mają potrzebę, aby wezwać pediatrę do domu, przed narodzeniem dziecka.
Jak widzisz, lekarz pediatra odwiedza nie tylko gorączkujące i kaszlące dzieci.
Wizyty, z którymi ja odwiedzam dzieci, trwają około godziny. Jest to mój czas i dla dzieci i dla ich rodziców. Szczególnie świeżo upieczonych rodziców, mających wiele pytań i potrzebujących po prostu rozmowy. Wierzę, że pierwszym krokiem, który prowadzi do dbania o zdrowie dzieci, jest rozmowa.
Zapraszam Cię do rozmów o zdrowiu dzieci, nie tylko osobiście. Zapraszam Cię do czytania bloga oraz na kanał ProbleMatki, gdzie możesz posłuchać rozmów moich z mamą – blogerką. Spotkajmy się i porozmawiajmy!
fot. Jacek Kutyba.
Jedna odpowiedź do “Kiedy wezwać pediatrę do domu?”