O tym nie usłyszysz w gabinecie lekarskim.

Nie usłyszysz tego, chyba, że wizyta u lekarza trwałaby godzinę lub dłużej. O wielu sprawach lekarz nie powie. Powodów jest co najmniej kilka, od braku czasu do przekonania, że to takie oczywiste, więc po co o tym wspominać.

O tym, że dziecko ma zdrowo jeść.

Po pierwsze, rzadko kiedy mówimy o sposobie żywienia dziecka. Jeśli zjawia się dziecko z nadwagą czy otyłością albo z niedowagą, wówczas temat żywienia wysuwa się na pierwsze miejsce. I zgadzam się, że nie sposób wyczerpać tematu w czasie jednej wizyty. Bo wizyty w POZ u pediatry zazwyczaj trwają 10 minut.

A co oznacza zdrowe jedzenie, albo jedzenie zgodne z zasadami zdrowego żywienia dzieci? Wytyczne są na stronach Instytutu Żywności i Żywienia. Wzorcem jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W skrócie 5 posiłków, 4 porcje warzyw, 1 porcja owoców, węglowodany złożone codziennie, woda do picia, brak słodyczy. Bez wnikania w diety specjalistyczne czy eliminacyjne, które stosuje coraz więcej dzieci.

O tym, żeby dziecku myć zęby.

Trzeba dziecku myć zęby, żeby nie rozwinęła się próchnica. Próchnica boli. Próchnicę się leczy. Da się zapobiegać próchnicy – myjąc zęby. Wśród zgłaszających się do mnie dzieci, próchnicę ma większość. Wysyłam je do dentysty. O czym czasem nie mówię? O tym, że zęby myjemy. I że myjemy pastą z fluorem, szczoteczką dobraną do wieku dziecka. Wydaje mi się to oczywiste. A bywają niespodzianki. Jak zapytam, czym 2- latek ma myte ząbki, w odpowiedzi słyszę zdziwienie – to już zaczynamy myć? Zaczynamy! Tak, naprawdę zaczynamy od 1. ząbka.

O tym, żeby dziecko długo spało.

Długość snu waha się w zależności od wieku dziecka. To prawda, że z wiekiem dziecko coraz mniej śpi. Ale nawet 16 – latek potrzebuje snu więcej niż 8 godzin. Nie liczę przespanych godzin zgłaszającym się dzieciom i młodzieży. Zlecam to rodzicom. Nie jest łatwo, bo który nastolatek przyzna się jak długo korzystał z telefonu? A może jeszcze starym zwyczajem doczytuje książki po nocach? Rodzice zauważają czasem zmęczenie u dorastających pociech, często z towarzyszącą sennością i odsypianiem po szkole. Pierwsze co robię, to nie badania krwi, tylko porządny wywiad. Bo już na tym etapie napotykamy na trudności z zebraniem informacji – to o której dziecko się kładzie, zasypia i wstaje?

O tym, żeby dziecko uprawiało sport.

Temat niby oczywisty u maluchów. Małym dzieciaczkom wystarczy nie ograniczać aktywności ruchowej, to już same znajdą sobie sport. Starszym, tym w wieku szkolnym, często organizujemy aktywność fizyczną po lekcjach. Im dziecko starsze, tym bardziej specjalistyczne ćwiczenia wykonuje. Dzieci na etapie początkującym wykonują więcej ćwiczeń ogólnorozwojowych jak biegi, jazda na rowerze czy pływanie. Treningi zaczynają się wraz z wiekiem i stopniem zaawansowania.

Nie pytam też rutynowo o to, jak rozmawiasz z nastolatkiem o używkach, alkoholu, dopalaczach. Nie mówię rutynowo o tym wszystkim. Pewnie Ty też nie jesteś zainteresowana powierzchownym podjęciem tematu, skoro mamy dla siebie tylko 10, czasem 15 minut?

Są to tematy, o których ja bardzo lubię rozmawiać z rodzicami.

Nie usłyszysz ode mnie wielu z powyższych zaleceń, ale wierz mi, chciałabym Ci o nich opowiedzieć. Dla mnie jednym z rozwiązań jest poszukiwanie alternatywnych spotkań, czyli takich poza gabinetem przychodni. Póki co wypracowałam dwa rodzaje rozwiązań. Pierwszym są wizyty w domach małych pacjentach. Drugim, który raz udało mi się zrealizować, był udział w Spotkaniu w Kolorze Blond, w czasie którego rozmawiałam z młodymi matkami o powyższych tematach.

Może zainteresuje Cię relacja ze spotkania: Jak wzięłam udział w Spotkaniu w Kolorze Blond

albo post o zasadach prawidłowego karmienia: Jak sprawić, aby dziecko odzyskało apetyt? 10 zasad prawidłowego karmienia.

A piszę też nieprzypadkowo. Właśnie ruszyły zapisy na II edycję Spotkania w Kolorze Blond. Ja planuję wziąć udział. jeśli Ty także, proszę, oto link do wydarzenia: Spotkanie w Kolorze Blond.

Jedna odpowiedź do “O tym nie usłyszysz w gabinecie lekarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *