Co potrafi dwulatek?

Ile waży i mierzy dwulatek?

dwulatek mierzy około 82 cm do 93 cm wzrostu, jeśli jest chłopcem i 80 cm do 92 cm, jeśli jest dziewczynką. Waży około 9,8 kg – 15 kg (chłopiec) lub 9,2 kg – 14,6 kg (dziewczynka). Wartości te możesz sprawdzić na siatce centylowej, zawartej w książeczce zdrowia dziecka [1,2].

Co potrafi dwulatek w zakresie motoryki dużej?

Dwulatek potrafi biegać, skakać i kopać. Potrafi rzucić piłkę znad głowy na odległość około metra. Po schodach wchodzi krokiem dostawnym. Po drugich urodzinach opanowuje umiejętność schodzenia ze schodów.

Co potrafi dwulatek w zakresie motoryki małej?

 • Zaczyna rysować.
 • Posługuje się pisakiem (kredką, długopisem). Potrafi skopiować linie pionowe. Za kilka miesięcy będzie umiał kopiować linie poziome.
 • Bawi się klockami.
 • Tworzy pociąg z klocków, ustawiając je jeden za drugim. Buduje wieżę ustawiając około 6 klocków jeden na drugim. W ciągu kolejnych pięciu – sześciu miesięcy będzie umiał już ustawić 10 klocków.
 • Chce być samodzielny.
 • Ubierany w koszulkę i spodnia stara się pomagać. Pije z kubeczka i przez słomkę. Zamyka pudełko pokrywką.

Co potrafi dwulatek w zakresie mowy?

Dwulatek zna około 50 słów. Kiwa głową na „tak”, potrafi przesłać całusa czy zbić piątkę. Obce osoby rozumieją około 50% jego mowy. Spełnia proste polecenia. Mówi o sobie po imieniu.

Jak dwulatek rozwiązuje problemy?

W czasie zabawy próbuje uruchomić zabawki, np. pcha samochód. Bawi się w proste, udawane zabawy (kubek dla siebie, kubek dla lalki, herbatka z miśkami). Dobiera przedmioty do obrazków. Sortuje przedmioty.

Rozwój społeczno – emocjonalny dwulatka.

Dziecko w drugim roku życia wykazuje się empatią i próbuje pocieszać innych. Uzależnia zachowanie od wyrazu twarzy innych ludzi.  Chce wyjaśniać własne określenia, wskazując na przedmioty. Dzieci dwuletnie nie współpracują ze sobą w zabawie, bawią się równolegle (obok siebie). Dziecko dwuletnie rozumie znaczenie słów „nie” i „moje”.

Prawdopodobnie teraz porównasz powyższe informacje z umiejętnościami Twojego dziecka.
Powyższe wytyczne nie są sztywnymi normami. Jeśli Twoje dziecko waży kilogram więcej albo zbuduje niższą wieżę z klocków, to nie jest powód do zmartwień! Powyższe umiejętności są bardziej wskazówkami dla lekarza świadczącymi o prawidłowym rozwoju Twojego dziecka. Jeśli zauważysz, że Twój dwulatek ma istotny problem w jednej z powyższych sfer życia, zgłoś to lekarzowi w czasie badania bilansowego 2- latka.

Ukończenie drugiego roku życia przez dziecko jest dobrą okazją do przyjrzenia się zachowaniom zdrowotnym panującym w rodzinie.

Kiedy dziecko pojawiło się na świecie, byłaś gotowa zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Nie wątpię, że nadal masz takie postanowienie.
Pora zatem na weryfikację:

 • żywienia – co zjada Twój dwulatek? Czy ma ograniczenia dietetyczne? Jakie są Wasze zachowania związane z odżywianiem?
 • funkcjonowania rodziny –  Czy masz wsparcie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych? czy przygotowujesz siebie i/lub dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
 • zachowań prozdrowotnych – jaką aktywność ruchową wykazuje Twoje dziecko?

Jeśli trudno odpowiedzieć Ci na te pytania, może potrzebujesz konsultacji. Nie we wszystkich sprawach pomoże Ci lekarz dla dziecka. Czasem trzeba poszukać pomocy i rozwiązań u innych pracowników ochrony zdrowia – dietetyka, psychologa, pedagoga. Wiem jak pomocne są grupy w mediach społecznościowych. Ich zaletą bez wątpienia jest wymiana doświadczeń. Zawsze zachowuję ostrożność. Przyjmuję rady tylko od autorytetów i zaufanych osób.

Jeśli chcesz, możesz zajrzeć do Mirki i przeczytać lub posłuchać, jak wyglądał bilans 2- latka u jej syna.

źródła:

 • „ABC bilansów zdrowia dziecka” pod red. A Oblacińskiej, wyd. med. praktyczna, 2017r.,
 • Profilaktyczne badanie lekarskie dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym, M. Jodkowska, A. Oblacińska, Medycyna Praktyczna 5(95)2014r,
 • Rozwojowe kamienie milowe:rozwój ruchowy. J. Gerber, T. Wilks, Ch. Erdie- Llena,
 • Pediatria po Dyplomie, 15 Nr3, (6)2011r.

Jedna odpowiedź do “Co potrafi dwulatek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *