Owoce do picia: sok czy napój?

Owoce do picia: sok owocowy, napój owocowy, kompot, woda smakowa/owocowa, i szczególnie lubiane przez dzieci musy owocowe. Co wybrać?

Wszystkie zawierają cukier. Nic dziwnego, wszak cukier jest zawarty w owocach. Cukier owocowy, czyli fruktoza, jest 10 x słodszy niż glukoza. Kto jadł czystą glukozę, może sobie porównać. Dla mnie nie jest zbyt słodka. W roztworze jej smak zależy od stężenia. Im większe stężenie glukozy, tym słodszy roztwór.

Sok owocowy to nie to samo co napój. Sok to tak, jakbyś wycisnęła lub zmiksowała owoc. Masz 100% owoców. Napój owocowy to napój z blisko 90% zawartością wody. Z dodatkiem cukru. Tym cukrem już nie jest fruktoza, bo ta naturalnie wynika z owocu. Dodatek jest z sacharozy, czyli dwucukru.

Sacharoza = glukoza + fruktoza.

Glukoza jest podstawowym cukrem. Każde węglowodany, które zjemy, ulegają skomplikowanym przemianom, aż staną się glukozą. Glukozę spalamy. Potrzebują jej mózg i mięśnie. Z tego bierzemy energię. Nadmiar glukozy kumuluje się w postaci glikogenu, w wątrobie.

Fruktoza też ulega przemianom. W cyklu Krebsa zamienia się w glukozę. Bo potrzebuje jej mózg i mięśnie. Fruktoza w nadmiarze częściowo zamienia się w kwas moczowy. Osoby dorosłe, chorujące na dnę moczanową, powinny jej unikać. Co ciekawe, fruktoza znajduje się w paczkach na półkach sklepowych w dziale ze zdrową żywnością. Dla osoby z dną jest to bardzo niezdrowa żywność. Dla diabetyka też.

Zastępowanie glukozy fruktozą nie ma większego sensu- do szlaku pentozowego i tak wejdzie glukoza. Glikogen, czyli polimer glukozy, zrobi się z glukozy. Fruktoza nie tworzy polimerów.

„Moje dziecko dobrze się odżywia, bo owoce zjada garściami.”

Rzecz w tym, żeby zjadać jedną porcję owocó na cztey porcja warzyw. W owocah jest cukier. W warzywach też jest, ale warzywa mają cukru o wiele mniej niż owoce. Proporcje najlepiej obrazuje Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Jeśli dziecko zjada owoce garściami, to nie jest zdrowe odżywianie.

Napoje owocowe są dosładzane. Najczęściej do dosładzania służy syrop glukozowy lub syrop glukozowo – fruktozowy. Z cukrów powinno pochodzić 60% energii, w zależności od wieku dziecka. Cała trudność w żywieniu dzieci polega na tym, żeby dieta dziecka miała zarówno odpowiednią kaloryczność jak i proporcje źródeł kalorii. Innymi słowy, żeby zjadło białka, tłuszczów i węglowodanów tyle, ile potrzeba, nie mniej ani nie więcej.

Są dzieci, które w diecie mają np. 2% zawartości węglowodanów (dieta ketogenna) jak i dzieci, które spożywają więcej cukru kosztem białka (wrodzone wady metabolizmu). Nie mówimy tu jednak o specjalnym żywieniu dzieci w chorobie, a mówimy a zdrowych dzieciach. Które nie potrzebują ani diety ketogennej ani niskobiałkowej. Tylko zbilansowanej, dla prawidłowo rozwijającego się dziecka.

„Moje dziecko pije tylko wodę. Wodę smakową.”

Wody smakowe to aż 90 procent wody, dodatek chemiczny w postaci estru, który nadaje smak dowolnego owocu plus cukier, od 1 do 4 łyżeczek. Napój owocowy i woda smakowa nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Kompot – w składzie rozgotowany owoc i sacharoza. Jeśli dosładzamy to nie ma znaczenia, czy napój czy kompot. Kompot różni się od napoju tylko brakiem estru.

Sok owocowy jest zalecany dzieciom w ograniczonej ilości. Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje podawanie soków owocowych dzieciom po skończonym pierwszym roku życia. (Amerykanie maja wiele dzieci z otyłością). Polskie wytyczne pozwalają na podawanie dzieciom 150 ml soku owocowego po skończonym 4 miesiącu, jeśli jest karmione sztucznie. I po 6. miesiącu jako pokarm uzupełniający.

Sok owocowy jest ekwiwalentem porcji owoców. Nie jest jego celem zaspokojenie pragnienia. Służy wprowadzaniu nowych pokarmów, nowych smaków. W sklepach znajdziesz też i colę, i napoje słodkie gazowane, i jogurty pitne, i czekoladę w płynie. Może i nie wszystko zdrowe, nie wszystko wzięte żywcem z piramidy. Ale nie będzie dramatu jak dziecko wypije.

Chodzi o to, że jak już szukasz czegoś zdrowego i czegoś lepszego dla dziecka, to chcę, żebyś wiedziała, co warto wybrać. Jak sięgnąć po wartościowy napój. Tak naprawdę to Ty wybierasz. A ja będę szczęśliwa, jeśli pewnego dnia przypomnisz sobie mój post w zamiast po napój sięgniesz… po zwykłą wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *