9 sposobów na kaszel

Kaszel jest najczęstszym objawem zmuszającym dzieci do wizyty u lekarza w sezonie infekcyjnym. Kaszel towarzyszy wielu chorobom. Oto najprostsze sposoby ułatwiające walkę z kaszlem:

1. skutecznie oczyszczaj nos.

Kaszel suchy, męczący, prowokuje katar spływający po tylnej ścianie gardła. Wśród sposobów na oczyszczanie nosa są: przepłukiwanie solą fizjologiczną, rozpylanie wody morskiej, wydmuchiwanie nosa czy, u młodszych dzieci, odciągnie wydzieliny gruszką lub aspiratorem.

2. podawaj dużo płynów do picia.

Wiedziały o tym już nasze babcie i dlatego podawały nam hektolitrami herbatę z cytryną czy sokiem malinowym. Nie tyle soki były pomocne, co nawodnienie organizmu. Wysychające śluzówki dróg oddechowych łatwiej reagują obrzękiem i wysiękiem. Nawodnienie poprawia samopoczucie i łagodzi objawy.

3. zatrzymaj dziecko w domu,

szczególnie w początkowym okresie choroby. Po pierwsze dlatego, żeby mogło odpocząć i nabrać sił do walki z infekcją. Po drugie, to  wtedy najbardziej zaraża inne dzieci, w szkole czy przedszkolu. Nie bój się poprosić lekarza o wypisanie opieki nad dzieckiem.

4. przeczytaj bajkę

dziecku, które musi leżeć w łóżku. Twoja troska, opieka i uwaga poświęcona dziecku pomoże bardziej niż najbardziej wypasiony suplement diety. Dziecko na pewno doceni Twój wysiłek. I odpocznie.

5. Podawaj leki

(wziewne, doustne) zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – dopytuj, poproś o zalecenia na piśmie. Pilnuj terminu wizyty kontrolnej.

6. oklepuj plecy

o ile lekarz zalecił oklepywanie pleców – oklepuj nawet po kilka razy dziennie. Oklepując wspomagasz odruch kaszlowy a ten ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny.

7. Dbaj o mycie rąk.

Na rękach przenosimy najwięcej zarazków i ułatwiamy rozprzestrzenianie się chorób. Wystarczy, że dotkniesz obślinionej buzi czy ręki dziecka. Nawet nie zauważysz, kiedy zbliżysz zarazki do ust czy nosa.

8. Daj dziecku chusteczki

higieniczne i naucz je zakrywać buzię, kiedy kicha i kaszle.

9. Zapewnij świeże powietrze

w domu/mieszkaniu. Temperatura w pokoju kaszlącego dziecka nie powinna być wyższa niż 21 st C. Dziecko w dobrym stanie możesz zabrać na spacer. W tym czasie możesz przewietrzyć mieszkanie.

Czasem mimo Twoich wysiłków kaszel nie ustępuje. Zawsze wtedy zasięgnij porady lekarskiej. Zdarza się też tak, że kaszel minie, kiedy cały nabłonek dróg oddechowych się zregeneruje a to wymaga czasu. Cierpliwość bywa w całym leczeniu najtrudniejsza.

Gorączka- objaw, który nie lubi samotności.

Przegląd syropów dla dzieci.

Mycie rąk – to dla mnie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *