Dlaczego do teleporady warto się przygotować i jak zrobić to najlepiej?

Przygotowujesz się do teleporady po to, aby trwała jak najkrócej, aby zaoszczędzić czas i uzyskać skuteczną pomoc jak najszybciej.

Po pierwsze, przygotuj odpowiedzi do wywiadu lekarskiego. Zrób to w punkach:

Jakie aktualne dolegliwości problemy sprawiają, że potrzebujesz lekarza?

Od kiedy dolegliwość trwa?

Czy towarzyszą jej inne objawy?

Czy miałaś kontakt z osobą zakażoną?

Czy w przeszłości miałaś podobne objawy? Na co wtedy chorowałaś?

Jakie próby leczenia podjęłaś/ przyjmujesz jakieś leki w związku z aktualnymi dolegliwościami?

Czy przyjmujesz leki przewlekle? Czy masz schorzenia przewlekłe?

Czy byłaś ostatnio w szpitalu?

Czy miałaś ostatnio operację?

Aktualne dolegliwości

Są to sprawy nagłe, które zmuszają cię do konsultacji z lekarzem. Nagłą sprawę, jaką obecnie najczęściej jest kaszel i gorączka, musisz konsultować przez telefon. Są to obawy pandemicznego koronawirusa. Ponieważ jesteśmy już krajem transmisji wirusa, potencjalnie możemy zarażać sami siebie. Są pewne objawy, które z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem wskazują na zwykłe przeziębienie (katar, ból gardła, brak gorączki). Coraz trudniej jednak będzie to różnicować i z czasem każdy kaszel i gorączka może być COVIDem. Wedle obowiązujących zaleceń, osoby z kaszlem i gorączką należy zgłaszać jako podejrzenie zarażenia wirusem.

Wiem, że ludzie boją się tego podejrzenia. Nikt Ci krzywdy nie zrobi z tego powodu, że podejrzewa się u Ciebie zarażenie. Rzecz w tym, żeby nie ulegać fałszywej nadziei i wmawiać sobie, że kaszel, duszność i gorączka to na pewno od alergii. Owszem, zgadza się, że nie każda duszność to wynik zakażenia. Z drugiej strony duszność związana z astmą lub chorobą serca nie wyklucza zakażenia.

Aktualne problemy to także prośby o zwolnienie z pracy, prośby o przedłużenie dotychczasowego leczenia, konieczność pójścia na opiekę, potrzeba wykonania badania dodatkowego, uzyskanie zaświadczenia, potrzeba zgłoszenia się na szczepienia. Takie prośby staramy się formułować na początku rozmowy. Na przykład: dzwonię w sprawie kaszlu, do tego potrzebuję recept na stałe leki i muszę przyjść na szczepienie, bo dziś rano zraniłem się i pewnie będę potrzebował szczepionki przeciwtężcowej.

To ważne, żeby o wszystkich potrzebach mówić od początku. Zdarza się bowiem, że skupiamy się w rozmowie na jednej sprawie, przez dziesięć minut omawiamy kaszel, zaś na końcu dochodzimy do prośby o zastrzyk. Powiedzenie tego od razu umożliwi lekarzowi zebrać wywiad raz a nie powtarzanie go pod kątem innego problemu.

Jakie są inne objawy?

Kaszel plus gorączka plus duszność = nie trzeba spełniać żadnych kryteriów więcej. W momencie pojawienia się duszności zachodzą wskazania do hospitalizacji. Dzwonisz do szpitala.

Czy miałaś kontakt z osobą zarażoną.

Do 12 marca skupialiśmy się na podróżnych, pytaliśmy, czy pacjent miał kontakt z osobą podróżującą, czy sam wrócił zza granicy. Obecnie kryteria epidemiologiczne się zmieniły. Jako mieszkańcy kraju transmisji wirusa możemy zarażać sami siebie. Jednak nadal znaczenie ma, czy mieliśmy bliski kontakt z osobą zza granicy. Poza tym czy mieliśmy bliski kontakt z osobą poddaną kwarantannie lub taką, u której wykryto wirusa SARS-CoV-2.

Jak życie pokazuje, przykład z 22 marca, wywiad o bliski kontakt z podróżnym ma znaczenie: kuzyn wracający TIRem z Wielkiej Brytanii prawdopodobnie był źródłem zarażenia siódmej ofiary śmiertelnej wirusa.

Czy już kiedyś miałaś podobne objawy? Na co wtedy chorowałaś?

Jeśli w przeszłości miałaś bóle pleców i wesz, że masz dyskopatię lub chorobę zwyrodnieniową i teraz odczuwasz podobne bóle, to może jest nawrót dolegliwości wywołany tą samą chorobą. Albo ktoś, kto ma nawracające zapalenie zatok, przy okazji kataru mógł zachorować na to samo ponownie.

U dzieci jest trochę inaczej, poza kaszlem rzadko pojawiają się jakieś objawy nawracające. Ale na przykład nawrót zaparcia. Jeśli Twoje dziecko doświadczyło go w przeszłości, lekarz zbadał, rozpoznał i zalecił leczenie, możesz posiłkować się tym doświadczeniem. Lekarz, posiadając dokumentację medyczną dziecka, będzie mógł powtórzyć terapię, która była skuteczna i obecnie nie ma ku niej przeciwwskazań.

O lekach przewlekle stosowanych czasem się zapomina. Na przykład chorzy z astmą oskrzelową zapominają o lekach wziewnych, bo to nie leki, tylko „wziewy”.

Dzieci biorą witaminy, o tym też należy powiedzieć lekarzowi.

Czy byłaś ostatnio w szpitalu?

Czasem się zapomni, a ma to ogromne znaczenie. Przykład? Przyjęłam niedawno dziecko z kaszlem. Było leczone w szpitalu z powodu zapalenia płuc. Jest to dla mnie ważna informacja. Dzięki temu mogę kaszel potraktować jako poinfekcyjny i postąpić inaczej niż w przewlekłym kaszlu, nieleczonym.

Moim zdaniem przygotowanie do wizyty nie wymaga specjalnego planowania. Wystarczy drobne przygotowanie. Oszczędza czas i sprawia, że Twoja rozmowa z lekarzem jest efektywna, tym samym optymalnie dostosowana do Twoich potrzeb.

https://agnieszkasawicka.com/2020/03/26/co-mozna-uzyskac-w-ramach-teleporady-i-ile-to-kosztuje/

https://agnieszkasawicka.com/2020/03/19/odwolane-wizyty-domowe-w-czasie-epidemii-gdzie-szukac-pomocy/

Jedna odpowiedź do “Dlaczego do teleporady warto się przygotować i jak zrobić to najlepiej?

  1. Oby człowiekowi nie była potrzebna teraz wizyta u lekarza, nawet ta telefoniczna.

    Jak tu ładnie się u Ciebie zrobiło. Te kolory, ten różowy i zdjęcie z misiami. Bardzo podoba mi się Twoja strona. Jest taka ciepła, sympatyczna, zachęcająca. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *