Teleporada: lekarz zadaje szereg pytań, Ty odpowiadasz szeregiem zdań. Ułóż krótkie zdania w oparciu o moje pytania i przykłady a zobaczysz, że rozmowa z lekarzem będzie dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca.
Wywiad, czyli rozmowa z pacjentem nakierowana na zebranie wielu informacji, ma służyć postawieniu diagnozy a co za tym idzie, wyznaczeniu planu leczenia.
Oczywiście, inaczej wygląda rozmowa z pacjentem zdiagnozowanym, który zgłasza się ze względu na ciągłość opieki, na wizytę kontrolą… Inaczej rzecz się ma u pacjenta pierwszorazowego.
Jest sposób, aby zaoszczędzić czas, uporządkować myśli i pomóc sobie oraz lekarzowi.
Przede wszystkim określ, co jest najważniejszym powodem twojego zgłoszenia. Pod pytaniami znajdziesz przykłady zdań.
- Czy zgłaszasz się w związku z nowymi objawami?
- A może dokuczają Ci objawy świadczące o zaostrzeniu twojej przewlekłej choroby?
Zgłaszam się, bo moje dziecko gorączkuje.
- Potrzebujesz przedłużenia recepty?
Potrzebuję nowej recepty na lek XYZ
- Chcesz skonsultować wyniki badań?
Ostatnio / w dniu … wykonałam dziecku kontrolną morfologię. Chciałabym skonsultować wynik.
- Poradzić się w związku z niedawną hospitalizacją?
Byliśmy niedawno w szpitalu, mam pytanie w związku z zaleceniami poszpitalnymi.
To będzie Twoje pierwsze zdanie. Zaraz, po dzień dobry 😊
Dalej nastąpi szereg pytań lekarza. Możesz się przygotować na szczegółowe pytania dotyczące Twojego problemu.
Aktualne objawy
Lekarz będzie dążył do ustalenia okoliczności towarzyszących objawom. To znaczy: od jakiego czasu trwa objaw? co mu towarzyszy? jak bardzo jest nasilony?
Przykład: Moje dziecko gorączkuje, do 39 stopni od 3 dni, towarzyszą temu wymioty i liczne luźne stolce.
Albo: Zgłaszam się z powodu bólu w klatce piersiowej, który mam od około tygodnia, kłuje mnie w środku mostka.
Jeśli w ten sposób zaczniesz wizytę, lekarz padnie z wrażenia. Ja bym padła. Dobrze, że porady odbywają się na siedząco 😊
Objaw, który będziesz zgłaszać, lekarz spróbuje zweryfikować i opisać.
Potrzeba kontynuacji leczenia.
Wiem, ze wiele informacji jest „w systemie”. Lecz co to oznacza? Różnie ludzie pojmują znaczenie słowa „system” i to, co się w nim znajduje. Przykładowo, należysz do poradni kardiologicznej, byłaś na dwóch wizytach. W dokumentacji poradni kardiologicznej jest to, co opisał kardiolog w czasie owych dwóch wizyt. nie ma tam nic więcej. Jeśli zgłaszasz się do lekarza rodzinnego, to nie ma on podglądu do kartotek poradni kardiologicznej. Może to nieco inaczej wyglądać jeśli poradnia kardiologiczna i lekarza rodzinnego są w jednym miejscu. Lecz jeśli są to dwa różne podmioty lecznicze, nie ma na to szans.
Zatem, przygotowując się do wizyty, która ma na celu przedłużenie Twojego stałego leczenia, przygotuj leki, tak, abyś znała ich nazwę i dawkę. O tym często zapominają kobiety, które leczą się z powodu niedoczynności tarczycy. Przyjmują hormon, w kartotece poradnianej widniej zapis o dawce 50ug a endokrynolog zmienił na 75ug. Bez wyników badań, bez zaświadczenia z poradni specjalistycznej, może być trudno przedłużyć leczenie. O aktualizacji swojej dokumentacji pamięta naprawdę niewielu pacjentów.
Konsultacja wyników badań.
Jednym z pierwszych pytań jakie lekarz zada, będzie o powód wykonania badania.
Zastanów się, co tak naprawdę było powodem, że badanie zostało zrobione.
Zdarza się, że badanie zostało wykonane na zlecenia jednego lekarza a z wynikiem zgłasza się do innego. Odpowiedź, „bo lekarz tak zlecił” jest oczywista, lecz mnie by interesowało to, z czym dziecko się zgłosiło do poprzedniego lekarza, bo wtedy bym wiedziała, czemu tamten lekarz je zlecił.
Zdarza się też, że pacjenci proszą o badanie a jedynym wskazaniem jest „bo dawno nie robiłam”. Dla mnie to nie jest wskazanie. Lecz doświadczenie uczy, że za tym argumentem kryje się obawa. Szczere postawienie sprawy i to z samą sobą, pozwoli Ci szybciej dotrzeć do celu. Odpowiedz sobie wprost na pytanie, co Cię skłoniło, aby uzyskać wynik analizy krwi.
Mnie się kiedyś zdarzyła całkiem nieprzyjemna rozmowa z ojcem nastoletniej córki. Jego dziecko znalazło się w szpitalu po omdleniu. Kiedy mu oznajmiłam, że dziecko ma zdrowe serce, podniósł na mnie głos, z pretensją, że tylko serce dziecka mnie interesuje. Najbardziej bał się białaczki u dziecka. Mama dziecka bała się anemii. Prawidłowy wynik morfologii krwi rozwiał wątpliwości.
Zastanów się, co cię skłoniło do badań i od tego zacznij.
Chciałabym skonsultować wyniki badań. Zostały wykonane, bo córka kilka dni temu zemdlała na apelu w szkole.
I lekarz dalej będzie pytał o okoliczności omdlenia, potem zapyta o wynik morfologii. Jeśli ustalicie to w trakcie rozmowy, będziesz mogła mu przesłać skan wyniku.
Niedawna hospitalizacja
Przede wszystkim, co było jej powodem. Mówisz to w pierwszym zdaniu.
Wczoraj mój syn opuścił szpital. Przez tydzień leżał tam z powodu bólu brzucha, 5 dni temu miał operację usunięcia wyrostka.
Moja córka zeszły tydzień spędziła w szpitalu z powodu zapalenia płuc. Nadal bierze antybiotyk. Mam pytanie, jak długo?
I pierwsze co lekarz zapyta, to jaki antybiotyk i czy nadal dziecko ma objawy zapalenia płuc, czyli kaszel, gorączkę.
Ponadto, w każdej rozmowie z lekarzem przyda Ci się odpowiedź na pytanie:
- Czy u twojego dziecka stwierdzono alergię?
Nie, moje dziecko nie ma alergii.
Tak, do drugiego roku życia miało alergię na mleko krowie.
Nie, moje dziecko nie ma alergii, ale ma atopowe zapalenie skóry.
Nie, moje dziecko nie ma alergii, ale często sika, po zjedzeniu słodyczy i my uważamy, że jest uczulona na słodycze.
Są różne odpowiedzi na pytanie o alergię. Wszystkie powyższe usłyszałam od rodziców w czasie wizyt i nie są to moje wymysły. Teraz jednak nie skupię się na objawach alergii ani na braku alergii na cukier. Teraz chodzi mi o samo udzielenie odpowiedzi. Musisz wiedzieć, co mówić. Jeśli mówisz o alergii, zaraz dodaj, w oparciu o co. Czy o Twoje obserwacje (bo zawsze wysypka po mleku), czy o wyniki testów alergicznych, czy w oparciu o rozpoznanie specjalisty. Już lekarz sam zdecyduje jak zinterpretuje uzyskane od Ciebie informacje.
- Czy są leki, których dziecko nie toleruje.
Kiedyś brał antybiotyk, po którym wystąpiła biegunka.
Kiedyś brał lek, po którym byłą wysypka.
I znowu, nie zastanawiam się teraz, czy w biegunce związanej z antybiotykoterapią poszukiwać alergii, tyko na tym, aby rzetelnie powiedzieć lekarzowi. On sam zinterpretuje.
- Czy twoje dziecko ma ograniczenia dietetyczne (pozostaje na diecie, na przykład eliminacyjnej?)
- Jakie leki przyjmuje Twoje dziecko?
- Do jakiej poradni specjalistycznej dziecko należy?
- Czy dziecko miało kontakt z kimś chorym na chorobę zakaźną?
To pytanie jest modyfikowane w zależności od sytuacji, aktualnie w dobie pandemii SARS-CoV-2, będzie pytanie o kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.
- Ile razy Twoje dziecko było w szpitalu?
- Czy dziecko było szczepione zgodnie z PSO (program szczepień ochronnych)?
Często, szczególnie przy pierwszym kontakcie z lekarzem, padają pytania o wywiad ciążowy i okołoporodowy. Oczywiście, u młodzieży raczej pytamy lakonicznie, żeby wiedzieć czy ten wywiad ma w ogóle znaczenie. W tym wieku rzadko. Lecz u niemowląt to podstawa badania.
Wówczas lekarz zapyta: która ciąża, który poród, jaką drogą się odbył, w którym tygodniu ciąży, ile ważyło dziecko, ile otrzymało punktów Apgar.
Przygotowanie pytań według wzorców zaoszczędzi twój czas, uporządkuje informacje, które chcesz przekazać lekarzowi i będzie dobrym początkiem, jeśli nie wiesz, od czego zacząć mówić. Powodzenia!
https://agnieszkasawicka.com/2020/03/26/co-mozna-uzyskac-w-ramach-teleporady-i-ile-to-kosztuje/
Jedna odpowiedź do “Zbuduj dwanaście zdań, które powiesz lekarzowi. Zdziwisz się, jak wzrośnie Twoje zadowolenie z wizyty.”
Komentarze wyłączone.