Jak ułatwić sobie dostęp do wizyty lekarskiej?

Wizyta w gabinecie, w domu, osobiście lub on-line. Możliwość uzyskania porady ma wiele form, co niestety nie idzie w parze z dostępem do lekarza. Staranny wybór może dostęp do porady usprawnić.

Wizyta w gabinecie lekarskim, najkrótsza droga, aby zbadać, opomiarować, wystawić zaświadczenie.

Niezbędna, kiedy potrzeba osobistego kontaktu. Osłuchanie, ocena gardła, obejrzenie wysypki czy badanie otoskopowe. Przyjmowanie w gabinecie daje możliwość wykorzystania sprzętów, które się w nim znajdują. Począwszy od użycia różnych mankietów do pomiaru ciśnienia, do pomiaru masy ciała czy wzrostu.

W przychodni nieoceniona jest dla mnie możliwość podania leków w gabinecie zabiegowym i wykonanie ekg. To dzięki temu, że w przychodni pracuje pielęgniarka.

W gabinetach prywatnych to rozwiązanie jest już rzadkością. Rutynowo nie pracują w nich pielęgniarki i nie prowadzi się gabinetów zabiegowych. Cora częściej spotyka się możliwość wykonania podstawowej diagnostyki laboratoryjnej na miejscu, jak użycie szybkich testów do crp czy morfologii krwi. Wówczas nie wykorzystuje się igieł tylko nakłuwacze a samo pobranie krwi nie wymaga wkłuwania się w żyłę.

Jak na wizycie w gabinecie lekarskim skorzystają rodzice?

Poza oczywistością czyli uzyskaniem porady lekarskiej, to rozwiązanie cenią sobie rodzice, którzy przejmują się porządkiem w domu czy innymi panującymi w nim warunkami. Ci, którzy nie mieszkają sami i nie chcą aby lekarz przyjeżdżał do ciasnego mieszkania, gdzie jest duża liczba domowników.

Wizyta w gabinecie ma też przewagę nad domową, kiedy brak wagi niemowlęcej w domu a trzeba dziecko zważyć. Kiedy starsze dziecko trzeba zmierzyć, zbadać wzrok lub wykonać cały bilans zdrowia dziecka szkolnego.

Wizyta w gabinecie wiąże się też z szybszym wykorzystaniem komputera i jego możliwości, czyli … drukowania dokumentów. Wystawianie zaświadczeń, skierowań na piśmie, wypełnianie wniosków. Łatwiej jest wydrukować dokument korzystając z komputera i drukarki w gabinecie, niż odraczać to w czasie lub wypisywać odręcznie na wizycie domowej.

Do gabinetu lubią przychodzić też osoby, dla których wizyta u lekarza jest okazją do wyjścia z domu. Albo, które idąc do przychodni, wstępują na zakupy na osiedlowy ryneczek. Albo chcą przyjść z najdrobniejszą sprawą „przy okazji” radząc sobie w ten sposób z poczuciem samotności. Mam na myśli osamotnionych seniorów.

Wizyta domowa, najłatwiej, kiedy trudno wyjść z dzieckiem z domu.

W ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego to przede wszystkim rozwiązanie „uzasadnione medycznie”. Dotyczy przede wszystkim osób starszych, leżących, przewlekle chorych, po udarach, nie wychodzących z domu. Rzadko dotyczy to dzieci.

Wizyta domowa prywatna, odpłatna, to jednak inna sprawa. Z reguły wizyta domowa jest nieco droższa od wizyty w gabinecie o kilkadziesiąt złotych.

Przebieg wizyty domowej zależy od lekarza. Pediatra zwyczajowo dysponuje słuchawkami, latarką, otoskopem, często termometrem, miarką, ciśnieniomierzem. Są lekarze jeżdżący z przenośnym sprzętem usg. Takie wizyty, z badaniem dodatkowym od ręki, są o wiele droższe.

W czasie wizyty domowej u niemowlęcia lubię widzieć środowisko dziecka. Jak dobrze rodzice sobie radzą. W jaki sposób urządzili kącik dla malucha. Czy opanowali podnoszenie, przewijanie, kąpanie.

Wizyta domowa to też rozwiązanie dla mamy z dwojgiem dzieci, z których co najmniej jedno jest chore. Dla mamy, która utknęła sama w domu, nie ma auta, mąż w delegacji. Czasem po prostu ciężko wyjść z domu, trzymając jedno dziecko na ręku, ubierając drugie, prowadząc je za rękę.

Dla mnie największą zaletą wizyty domowej jest … czas. Jako, że wizyt udzielam komercyjnie, sama ustalam czas wizyty i czas pomiędzy wizytami. Ograniczam się do jednej dzielnicy, Fordonu, właśnie z tego powodu, że czas jest dla mnie najcenniejszy. A wizyty u najmłodszych dzieci często trwają godzinę.

Wizyta zdalna: chat, teleporada. Najszybciej, o ile nie trzeba widzieć się osobiście.

Wtedy, kiedy dziecko było badane a musimy coś omówić. Kiedy do podjęcia decyzji nie potrzeba osobistego stawienia się z dzieckiem, tylko na przykład omówienia wyników badań po tym, jak dziecko było już zbadane. Albo do wystawienia niektórych dokumentów. Do kontynuacji leczenia. Do zasięgnięcia informacji.

Ogólnie możliwość tele- porady jest ograniczona, lecz w sytuacjach, kiedy inne formy są niedostępne, potrafi zaoszczędzić sporo czasu. Poza tym to wygodna forma, jeśli nie ma koniczności widzenia się osobiście.

Więcej ograniczeń jest w ramach chatu, w czasie którego nie tylko nie widać pacjenta, ale też nie słychać. Z punktu widzenia komunikacji na chacie czytamy i piszemy tylko tekst. Nie słyszę głosu rozmówcy, nie widzę go, nie widzę mowy niewerbalnej. Trudno odczytać emocje i intencje. Owszem, są plusy, można przesyłać pliki i zdjęcia.

Czym zatem kierować się, wybierając rodzaj kontaktu z lekarzem?

  • dostępność. Marzysz o wicie domowej, ale centrum medyczne oferuje wizytę w placówce. Jedziesz.
  • wiek dziecka. W zasadzie dzieci do 6 roku życia powinny być badane osobiście.
  • dynamika choroby. Jeśli widzisz, że stan dziecka pogarsza się i to szybko, wybierzesz szpital a nie czekanie na teleporadę,
  • czy poza zbadaniem dziecka będzie potrzeba wykonania badania krwi, zabiegi, ekg, wykorzystania urządzeń w gabinecie?
  • cena usługi. Wizyty domowe są droższe niż wizyty w gabinecie.
  • możliwość dotarcia do punktu medycznego,
  • pomoc ze strony najbliższych i rodziny (chcesz jechać, ale tylko brat ma auto i może cię zawieźć).

fot. https://pixabay.com/pl/users/mermyhh-48700/

alergia antybiotyk badania badanie choroba CRP dieta dieta eliminacyjna dziecko gorączka infekcja Izba Przyjęć karmienie piersią leczenie lekarz lekarz dla dzieci leki mama niemowlę noworodek odporność odżywianie pediatra podstawowa opieka zdrowotna poród POZ ProbleMatki profilaktyka przychodnia rodzic rozmowa sen sport syrop szczepienia szpital warzywa wizyta domowa wizyta lekarska zachowania prozdrowotne zalecenia lekarskie zaufanie zdrowie zdrowy styl życia zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *