Jak wygląda pobranie krwi u dzieci w Gabinecie dla Dzieci?

Krew pobieramy tylko w trakcie wizyty. Nie prowadzimy punktu pobrań, nie ma oddzielnego gabinetu zabiegowego. W miejscu, gdzie jest konsultacja, jest pobranie krwi.

W trakcie wizyty oznacza też, że nie pobieramy krwi bez wizyty. Jednym słowem, nie jest możliwe zgłoszenie się tylko na crp albo tylko na streptokoki. Badanie wykonujemy zawsze po przeprowadzeniu wywiadu i badania przedmiotowego a więc zawsze jest związane z wizytą.

Są ku temu poważne powody a najważniejszym jest … wynik. Jeśli wynik wyjdzie zły, crp wysokie, to nie można wobec takiego wyniku przejść obojętnie. Wiadomo, że i tak skończy się udzieleniem pełnej konsultacji. Dlatego decyzję o pobraniu w Gabinecie, podejmuje lekarz.

Pobieramy krew z palca.

Nie pobieramy krwi z żyły. Znowu – w Gabinecie nie ma punktu pobrań ani pani pielęgniarki, która by tę krew pobierała. A zależy nam na czasie. Z jednej strony, aby pobranie było szybkie, z drugiej strony, aby wynik też był szybko. Pobieramy z drugiego albo trzeciego palca ręki, ewentualnie z pięty, ale rzadko.

Do pobrania krwi nie trzeba przygotowań.

Do badania crp nie potrzeba być na czczo ani się przygotowywać.

Jak przebiega pobranie krwi z palca?

Dziecko siedzi u rodzica na kolanach, lub, jeśli to niemowlę, leży na stole do badania niemowląt. Ważne jest, aby dobrze przytrzymać przedramię. Ja chwytam za dłoń. Nakłuwaczem nakłuwam boczą część opuszki palca – miejsce, z którego pobiera się kroplę do badania glukometrem. Nabieram jedną kroplę do kapilarki, którą umieszczam w probówce. Po zatkaniu probówki korkiem, ląduje ona w urządzeniu do badania i po kilku minutach jest wynik .

Po pobraniu uciskamy palec przez chwilę gazikiem a jeśli jest potrzeba, zakładamy plasterek. Nasze plasterki są „magiczne”, „kolorowe” , „znieczulające”, w zależności od tego, jaką historię dziecko zacznie opowiadać. To dotyczy bardziej współpracujących dzieci 😉

Pobierając krew oznaczamy tylko i wyłącznie crp.

Jeśli wiem, że samo crp mi nie wystarczy, nie pobieram. Oznacza to, że każda bardziej skomplikowana diagnostyka wymaga innego postępowania. Albo skierowania do laboratorium i pobrania większej ilości badań z krwi pełnej, a więc pobrania z żyły, albo sprawa jest pilniejsza i pobranie crp nic nie wniesie bo i tak historia zakończy się skierowaniem do szpitala. Zawsze decyzja o pobraniu należy do mnie i uważam, że co do zasady powinna należeć do lekarza. Rodzic zaś decyduje, czy wykonujemy badanie czy nie. Większość rodziców zgadza się z moją sugestią, niektórzy wolą nazajutrz udać się do laboratorium. Najważniejsze jednak, aby jasne było co i jak robimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *