coaching medyczny

Coaching od wielu lat jest integralną częścią innych dziedzin niż medycyna. Jednak wielu lekarzy nie wie o nim zbyt wiele. Tym bardziej o coachingu medycznym i jego potencjale do kształcenia medycznego i przekształcenia naszych doświadczeń w opiece zdrowotnej.

„Nadszedł czas, aby uzdrowić uzdrowicieli”.

Wypalenie zawodowe jest u nas coraz częstsze i dotyka coraz młodszych lekarzy. Środowiska medyczne na całym świecie zmagają się z podobnymi problemami i są wśród nich takie, które skutecznie wdrażają nowe rozwiązania. Uważa się, że jeśli chodzi o zapobieganie wypaleniu, przyszłość szkolenia medycznego będzie obejmować coaching medyczny w każdej szkole medycznej i rezydenturze. W ciągu 10 lat będzie to rutynowe dla każdego nowego uczestnika, aby mieć trenera, na którym można się oprzeć.

To jest moja propozycja – coaching medyczny.

Czym jest coaching? Wg definicji International Coach Federation coaching jest towarzyszeniem klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. Coaching jest od dawna wykorzystywany w innych dziedzinach, ale dopiero teraz zyskuje uznanie w medycynie.

Zamiast pytać o to, jak zneutralizować problem i powrócić do stanu wyjściowego, coaching analizuje, jak przejść od dobrego do lepszego. Dzięki coachingowi medycznemu lekarze mogą skutecznie stawić czoła wszystkim sprawom, które nas dręczą. Takim jak niezadowolenie z kariery, „czy powinienem odejść z miejsca pracy? z zawodu?”, uleganiu ludziom, lękowi przed procedurami, przybieraniu na wadze, wyzwaniom związanym z relacjami, i tak dalej.

Ruch coachingowy wśród lekarzy jest w toku. W 2011 roku, chirurg Atul Gawande opublikował esej „Personal Best” w The New Yorker. Omówił w nim korzyści płynące z coachingu w wielu dziedzinach, w tym w chirurgii: The Coach in the Operating Room.

Życie w medycynie to złożone przedsięwzięcie. Niespodzianki pojawiają się za każdym zakrętem, a struktury nowoczesnej opieki zdrowotnej mają tendencję do izolowania nas od siebie nawzajem. Czy nie jest sensowne, aby od czasu do czasu poszukać wykwalifikowanego towarzysza zmian?

Interesuje Cię trening medyczny albo coaching w medycynie? Umów się na bezpłatną 15 – minutową rozmowę a zobaczymy, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.