Patronaż – szczególny rodzaj wizyty u mamy i noworodka.

Patronaż jest szczególnym rodzajem świadczenia zdrowotnego. Jest pierwszym spotkaniem dziecka i jego mamy z położną i lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Od tej chwili zostajecie objęci opieką POZ, dostajecie “swojego” lekarza. To, jak opieka będzie przebiegała, może zależeć już od tego waszego spotkania.

Rodzice w dniu wypisu noworodka ze szpitala otrzymują jego książeczkę zdrowia dziecka. W czasie kolejnych wizyt lekarskich będą w niej zapisywane nowe informacje. Na przykład to, ile dziecko ma wieku, ile waży i mierzy, co lekarz stwierdza w badaniu przedmiotowym.

Jeśli obejrzysz sobie tę książeczkę, będziesz wiedziała, o co lekarz może pytać, co będzie wykonywał. I co będzie w przyszłości. Wszystkie dzieci przeszły takie badania. Teraz przechodzi twoje i na pewno zniesie je równie dobrze. W przyszłości plan opieki na Twoim dzieckiem może ulegać pewnym zmianom. Będzie to możliwe w oparciu o wiedzę o Twoim dziecku, zawartą właśnie w książeczce zdrowia dziecka.

Trzy dni po narodzinach zdrowy noworodek zwykle opuszcza oddział szpitalny i udaje się do domu.

Szpital, w którym urodziłaś dziecko, zgłasza fakt narodzin do wybranego przez Ciebie POZ. Jest to jego obowiązkiem ustawowym1. Stamtąd przyjdzie do Ciebie i dziecka położna. Położna ma obowiązek objąć Was opieką i umówić się na pierwszą wizytę w ciągu 48 godzin od otrzymania zgłoszenia o urodzeniu dziecka.

Skąd położna? Część kobiet załatwia sobie prywatną opiekę położniczą przy porodzie i często są to te same położne, który przyszła rodząca poznaje w szkole rodzenia. Jeśli jednak nie wybrałaś swojej położnej, zwróć uwagę, że opiekę położnicza masz gwarantowana ramach POZ. Wówczas umawiasz się z położną, która będzie odwiedzała Ciebie i dziecko w ramach wizyt patronażowych. Niestety do rzadkości należą sytuacje, kiedy położna w czasie ciąży, przy porodzie i po porodzie jest tą samą osobą. Wynika to między innymi z faktu, że położne podstawowej opieki zdrowotnej („środowiskowe”) nie pracują w szpitalach i odwrotnie.

Więcej o świadczeniach położnej w ramach wizyt patronażowych przeczytasz na stronie 29. i 30. w broszurze Ministerswa Zdrowia: http://www.archiwum.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/02/ulotkaMZ_DRUK-kopia2_Optimize.pdf

Z położną możesz m.in. porozmawiać na temat karmienia dziecka, pielęgnacji, kąpieli czy problemach okresu noworodkowego. Położna ocenia też gojenie pępka, zabarwienie skóry (żółtaczkę u dziecka) i, jeśli dysponuje wagą, mierzy masę ciała.

W ciągu pierwszych 4 tygodni życia dziecko poznaje się z lekarzem. Pierwsze spotkanie, zapoznanie się lekarza z noworodkiem i jego rodzicami także nazywa się wizytą patronażową.

Wizyta patronażowa może odbywać się w domu albo w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. W czasie pierwszego spotkania lekarz bada dziecko i ocenia jego adaptację do środowiska. Czasem lekarz jest pierwszym obserwatorem poznawania się rodziców z dzieckiem.

Przebieg wizyty

Wizyta u lekarza nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Ważny jest jednak termin tej wizyty, tak, aby w tym czasie lekarz nie przyjmował chorych dzieci. Chyba, że przychodnia, do której rodzice należą,  prowadzi oddzielnie Poradnię Dzieci Zdrowych. Wówczas chorzy są izolowani i nie stanowią potencjalnego zagrożenia. Rodzice, okazując lekarzowi książeczkę zdrowia dziecka i/ lub wypis noworodka ze szpitala, ułatwiają zebranie wywiadu.

Pierwsze badanie pediatryczne obejmuje, poza wywiadem, badanie przedmiotowe z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, pomiar obwodu głowy, ocenę żółtaczki. Lekarz ocenia rozwój i sposób żywienia dziecka. W czasie tej wizyty rodzice ustalają wybór szczepionek i umawiają się na wizytę szczepienną. Na zakończenie lekarz wydaje rodzicom zalecenia. Jednym z nich będzie podawanie witaminy D i omówienie dawkowania. Kolejnym zaleceniem będzie skierowanie do poradni preluksacyjnej.

Skąd wiem, że rodzice dopuścili mnie do obserwowania swojej rodziny? Zadają pytania o dziecko. Mówią, że się martwią. Podejmują decyzje. Wysłuchują moich informacji. Przyjmują zalecenia. Dzielą się uwagami. Podpisują dokumenty i podjęte decyzje.

W czasie pierwszej wizyty lekarz ma obowiązek poinformowania rodziców o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych.

Po kolejnych 2 tygodniach dziecko widzi się już drugi raz z lekarzem. Obserwujemy wówczas, czy dziecko przybiera na masie ciała. Jakie problemy z karmieniem u niego obserwuje mama. Czy nadal jest kikut pępowiny czy już odpadł? Dziecko w czasie tej wizyty nie jest już noworodkiem. Przestaje nim być po ukończeniu 28 dni. Z 6 – tygodniowym niemowlęciem zjawiasz się w przychodni. Będzie to jego pierwszy bilans zdrowia i drugie szczepienia w życiu.

Czasami zdarza się, że lekarz, którego Ty i dziecko spotykanie przy szczepieniu nie jest tą samą osobą, co lekarz wizytujący Cię na patronażu. W tej sytuacji jest to jakby kolejna pierwsza wizyta. Bo lekarz od początku zapoznaje się z dzieckiem – oni się przecież nie znają. Oczywiście, jest dokumentacja lekarska, jest „wszystko w komputerze”. Ale tak naprawdę nie absolutnie wszystko. Trzeba poznać się od początku. Wiem, że część rodziców niecierpliwi się pytaniami o dziecko, na które już wcześniej  udzielili odpowiedzi. Niejednokrotnie też udzielili innej odpowiedzi niż poprzednio. Zasada jest prosta – nowy lekarz, nowe pytania. Nowa sytuacja. Co znaczy „swój lekarz”? Swój, czyli przypisany niejako temu dziecku. Taki, który będzie je znał i w zdrowiu i w chorobie.

Pamiętaj też o zgłoszeniu narodzonego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli rodzice dziecka pracują na etacie, zgłasza jedno z rodziców u swojego pracodawcy. Jeśli jesteś osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą (którą oczywiście zawiesiłaś na czas ciąży, połogu i urlopu macierzyńskiego), to zgłaszasz samodzielnie. Więcej informacji o zgłoszeniach dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz na stronie ZUS. Krótka informacja na temat w postaci broszury, do obejrzenia na stronie NFZ: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/e-wus/zglaszanie-do-ubezpieczenia-zdrowotnego/

Więcej o wizycie patronażowej możesz przeczytać na stronach:

 

fot. Lady Amarena Photography

Jedna odpowiedź do “Patronaż – szczególny rodzaj wizyty u mamy i noworodka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *