Ojciec przyszedł po zwolnienie z w-fu dla córki. Co usłyszał?

Czy Twoje dziecko ćwiczy na w-fie?

Do gabinetu lekarza dyżurnego nieśmiało zapukał zatroskany ojciec dorastającej córki. Prosił, bardzo przejęty, abym zwolniła jego, nieobecną w gabinecie, córkę z udziału w lekcjach wychowania fizycznego. Martwiło go, że córka nie bierze udziału w dodatkowym angielskim, zorganizowanym dla dzieci zwolnionych z w-fu.

Dlaczego ojciec dziewczynki prosił o zwolnienie?

Ten tata chciał jak najlepiej dla swojego dziecka. Był przekonany, że sport szkolny nie będzie dla córki tak korzystny, jak angielski. Żeby zrozumieć jego argumenty, pozwoliłam, aby mi o tym opowiedział. Tak naprawdę chciał zwiększyć szanse córki na lepsze oceny i wybierał między angielskim, za który musiałby płacić a dodatkowym angielskim w szkole, za darmo.

Trudno jest dokonać wyboru, jeśli trzeba z czegoś zrezygnować.

Gdyby angielski był zagwarantowany, to dziewczynka jak i jej ojciec nie braliby pod uwagę rezygnacji ze sportu. Jak tata sam zauważył, jego córka lubiła te lekcje, chociaż miała nieporozumienia z nauczycielem.

Oboje dążyliśmy do zapewnienia dziecku dobra, ale obraliśmy różne sposoby.

Nabrałam wątpliwości, co do wskazań medycznych. Czy zwolnienie ze sportu byłoby ucieczką z lekcji w-fu i sposobem na uniknięcie kontaktu z nauczycielem? Czy wybór lekcji angielskiego był podyktowany względami zdrowotnymi czy ekonomicznymi?

Najważniejsze jest zdrowie dziecka.

To, że ta dziewczynka nie doświadczy sportu, będzie trudno czymś zastąpić albo nadrobić. Nie było podstaw zdrowotnych czy innych względów medycznych, aby zwolnić dziecko z wychowania fizycznego. Ostatecznie sprawę ułatwiał fakt nieobecności dziecka w gabinecie i brak możliwości zbadania jej.

Kto może zwolnić dziecko z udziału w lekcji z wychowania fizycznego?

Zrobić to może dyrektor szkoły na podstawie zaświadczenia lekarskiego. [1]

Zwolnić dziecko można jednorazowo. Jeśli spowodowane jest to złym samopoczuciem dziecka, nie wymaga się żadnego zaświadczenia. Nauczyciel zwalnia go jednorazowo, indywidualnie podejmując decyzję o zawiadomieniu rodziców i/lub skierowaniu na konsultację lekarską.

Żeby zwolnić dziecko na cały rok szkolny, muszą zaistneć ku temu wskazania.

Aby zwolnić dziecko z lekcji wychowania fizycznego, potrzeba:

  • przyprowadzić dziecko do badania,
  • okazać dokumentację lekarską dziecka,
  • ustalenie przez lekarza przeciwwskazań do udziału dziecka w lekcjach w-fu,
  • wydanie zaświadczenia lekarskiego.

Lekarzem kwalifikującym bądź dyskwalifikującym dziecko do lekcji w-fu może być pediatra lub lekarz rodzinny [2]. Kwalifikacja do sportu szkolnego odbywa się regularnie w ramach wizyt profilaktycznych w przychodni POZ (tzw bilansów zdrowia).

W książeczce zdrowia dziecka możesz sprawdzić, do jakiej grupy zostało zakwalifikowane Twoje dziecko.

„Aktywność fizyczna wraz z prawidłowym odżywianiem, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka oraz kluczowym warunkiem zachowania i umacniania zdrowia we wszystkich okresach życia.”[3]

Zwolnić od zajęć może choroba przewlekła. Lekarz może określić, czy zwalnia z wszelkiej aktywności fizycznej, czy tylko z określonego typu ćwiczeń.

To, że dziecko często się przeziębia, nie jest jednoznaczne ze zwolnieniem z wfu na cały rok. Nawracające infekcje nie są spowodowane sportem. Raczej kierują na myśl o poszerzeniu diagnostyki.

Są dzieci zwalniane z w-fu a uprawiające sport na poziomie zawodowym. Czyli, zwalniamy je z lekcji i prowadzimy na trening. Jaki to ma sens?

Jeśli kusi Cię myśl o zwolnieniu dziecka z w-fu, proszę, zastanów się i odpowiedz na pytania:

  • Co skłoniło Cię do wnioskowania o zwolnienie dziecka z w-fu?
  • Jaką korzyść odniesie Twoje dziecko ze zwolnienia?
  • Jaki sport Ty uprawiasz i jak często?
  • Chcesz, żeby Twoje dziecko uprawiało sport?

Twoje odpowiedzi przygotują Cię do rozmowy z pediatrą. Może jest problem, którego nie widać od razu? Czy masz z kim porozmawiać? Masz kogo zapytać?

fot.: http://nebeskaa.blogspot.com/2014/01/warsztaty-z-ewa-chodakowska-w-poznaniu.html, http://d.naszemiasto.pl

 

fot.: pixabay.com, nebeskaa.blogspot.com/2014/01/warsztaty-z-ewa-chodakowska-w-poznaniu.html, http://d.naszemiasto.pl
źródła:
[1] www.men.gov.pl
[2]  Dz. U. Nr 139, poz. 1139, z późn. zm.
[3] www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m15&ms=739&ml=pl&mi=739&mx=0&ma=33020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *