Czy Mikołaj Kopernik zaczesywał włosy za uszy?

Zaniedbanie zaleceń lekarskich nie ukryje choroby dziecka. Zaczesywanie włosów może ukryć zaniedbaną fryzurę. Leczenie dziecka to nie to samo, co wybór fryzury.

 

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich sprawia, że dziecko nie wraca do zdrowia. Zalecenia dotyczą:
  • diety,
  • stylu życia,
  • działań profilaktycznych,
  • podawania leków,
  • zgłaszania się na wizyty kontrolne.

Zaniedbanie każdego z nich może sprawić, że dziecku trudno jest zachować stan zdrowia. Albo poprzez nieskuteczność leczenia, albo brak obserwacji dziecka i przeoczenie powikłań. Zalecenia nieprzestrzegane będą przeszkodami na drodze, jaką pokonuje dziecko dążące do zdrowia. Zaniedbanie zaleceń lekarskich nie ukryje złego stanu zdrowia dziecka ani nie wyleczy żadnej choroby.

Moje uczesanie przypomina fryzurę jak u Kopernika. Zaczesuję sobie włosy za uszy i pocieszam, że jeśli Kopernik tego nie robił, to może nie jestem do niego podobna.

Pewnego dnia zapragnęłam zmiany fryzury. Dokładnie ją sobie wyobraziłam. Następnie oddałam włosy w ręce profesjonalisty.

Fryzjerka chciała wiedzieć, jakiego efektu oczekuję. Doszłyśmy do porozumienia, że fryzura miała być jak najprostsza. Ale fryzjerka zwątpiła:

– Cięcie na równo? Będzie pani wyglądała jak Kopernik. Może ścieniujemy?

No i ścieniowałyśmy. W zasadzie to ona ścieniowała a ja nie wnosiłam sprzeciwu. Efekt był dobry. Szczerze mówiąc, całkiem twarzowa fryzura wyszła.

Lecz za jakiś czas włosy odrosły i w niczym nie przypominały tamtego cieniowania. Włosy odrosły mi na tyle, że zaczęłam zaczesywać je za uszy. Zaczesuję i pocieszam się, że jeśli Kopernik tego nie robił, to może nie jestem do niego podobna.

Dlaczego piszę o Koperniku?

Bo wyobrażam sobie, że zamiast wyboru fryzury dokonujesz wyboru terapii u dziecka, po czym z gotowym planem zjawiasz się u specjalisty. Czy pozwalasz mu na dobranie metody leczenia? Czy będziesz tak długo szukać lekarza, aż usłyszysz coś, co jest zgodne z Twoim wyobrażeniem?

Twoje oczekiwania od lekarza dla dziecka.

Lekarz to profesjonalista. Jest po to, by dobrać właściwą terapię. Nie zleci Ci niewłaściwego leczenia tylko dlatego, że tego pragniesz. Tak jak dobry fryzjer nie zetnie Ci włosów w sposób niekorzystny dla Ciebie.

Lekarze, którzy pracują dla dzieci, muszą do właściwej terapii przekonać rodziców. Kiedy Twoje dziecko choruje, nie decydujesz o sobie a o zdrowiu Twojego dziecka. Drugiego człowieka, dla Ciebie najważniejszego na świecie. Dlatego to ważne, abyś miała zaufanie do lekarza, do którego zwracasz się po pomoc. I posłuchała, co on mówi.

Koniec przygody z Kopernikiem?

Ja zostałam z fatalną fryzurą, bo sama ją zaniedbałam. Wiem o moim zaniedbaniu, dlatego się oszukuję i udaję, że nie wyglądam jak Kopernik. W sprawach zdrowia dzieci jestem bardziej stanowcza. Zaniedbanie zaleceń lekarskich nie ukryje złego stanu zdrowia dziecka. 

A do kogo Ty upodobniłabyś leczenie dziecka, jeśli nie słuchałabyś zaleceń lekarza?

 

Ilustracja u góry: Natalia Saychenko, lat 12, Ukraina, Galeria i Ośrodek Plastycznej
Twórczości Dziecka w Toruniu, wystawa dnia 19 marca 2013 r.,  źródło: http://kopernik.kujawsko-pomorskie.pl/torun-kopernik-kosmos/

Jedna odpowiedź do “Czy Mikołaj Kopernik zaczesywał włosy za uszy?

  1. Bardzo dobry pomysł z tą stroną. Trudno w jednym miejscu znaleźć tyle kompetentnych i niewątpliwie przydatnych informacji dla rodzica. Duży plus za bardzo ładne grafiki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *