Dwa razy dziennie, czyli o dawkowaniu leków.

Leki podajemy dzieci zgodnie z zaleceniem lekarza. Dawkowanie leków dwa razy dziennie – co to oznacza?Dla uproszczenia, podzielmy sobie leki dla dzieci na pewne kategorie.

leki doustne, a wśród nich:

syropy wykrztuśne.

Chyba już wszyscy rodzice wiedzą, że leki wykrztuśne podajemy dwa razy dziennie, lecz nie później niż do godziny 16.00. Chodzi o to, żeby lek podany przed snem nie sprowokował kaszlu.Są leki wykrztuśne, które podajemy częściej niż dwa razy dziennie, ale o tym zadecyduje lekarz.


W tej grupie leków znajduje się między innymi ambroxol, acetylocysterina i karbocysteina. Ich działanie uboczne obejmuje podrażnienie błony śluzowej żołądka, dlatego dobrze by było, aby dziecko wypiło syrop po niewielkim posiłku lub przekąsce. Ale też nie po sutym obiedzie, bo najedzone nie powinno dostać napadu kaszlu. Chyba, że obiad nie był obfity a „po obiedzie” oznacza jakieś 2 godziny od zakończenia posiłku.

syropy przeciwkaszlowe

Trudno wymienić wszystkie, bo oprócz kilku typowo stosowanych, zaleca się czasem leki antyhistaminowe. Zwyczajowo leki przeciwkaszlowe podaje się dwa lub trzy razy dziennie, w tym ostatnią dawkę wieczorem. Czyli jest inaczej niż w syropach wykrztuśnych, bo tu przed snem jak najbardziej.

antybiotyki

Dzieci zazwyczaj otrzymują w zawiesinie lub w rozpuszczalnej tabletce a dzieci starsze w zwykłej tabletce lub kapsułce.
W odniesieniu do antybiotyków mówienie dwa razy dziennie to bardzo duże uproszczenie. Pediatra tak nie zleci. Powie, ile dokładnie powinien wynosić odstęp między kolejnymi dawkami.


Antybiotyki najczęściej dawkuje się dwa razy na dobę, wówczas odstęp wynosi dokładnie dwanaście godzin. I to ważne! Bo jedenaście godzin czy siedem i pół to nie dwanaście. A tu trzeba dawkować ze stoperem w ręku! Pomyłki w dawkowaniu mogą się źle skończyć dla dziecka, w najlepszym przypadku powikłaniami, nie mówić już o nieskuteczności terapii.

W dawkowaniu co dwanaście godzin najlepiej jest podawać tuż przed snem i do tej godziny dopasować dawkę poranną. Na przykład 19.00 i 7.00, 20.00 i 8.00, 21. i 9.00. Rozpoczęcie leczenia około 15.00 skutkuje drugą dawką o trzeciej w nocy. Osobiście nie wierzę, ze jeśli godzina podania antybiotyku wypadnie o trzeciej nad ranem, to i rodzic się obudzi, żeby dziecku podać, i dziecko się obudzi, żeby połknąć.

Są sytuacja, kiedy antybiotyki dawkowane są trzy razy w ciągu doby, wówczas odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami wynosi dokładnie osiem godzin. Jest to chyba jedno z najbardziej upierdliwych dawkowań, jakie można wymyślić rodzicowi.Ustawienie godziny startowej bywa problematyczne. Proponuję zacząć od 22.00, następnie 06.00 i 14.00. Zmniejsza to ryzyko nocnych pobudek.

Jest jeden antybiotyk, który zyskał popularność wśród rodziców tym, że jest „trzydniowy” chociaż może być także pięciodniowy. Ten antybiotyk, azytromycynę, dawkuje się raz na dobę, czyli co 24 godziny. Teoretycznie powinno być łatwiej, bo mniej dawek do podania. W praktyce u niektórzy w ogóle zapominają o podaniu następnej dawki.

Jeśli lekarz zapisze 2 x 1, oznacza to 1 tabletka dwa razy dziennie. Kiedy? Kiedy większe znaczenie ma pora dnia niż konkretna godzina. Tego typu dawkowanie, czyli jedna tabletka rano, jedna wieczorem, raczej stosuje się u pacjentów dorosłych, np w lekach przeciwnadciśnieniowych.

sterydy i hormony,

jesteśmy nadal w grupie leków doustnych. Tu nie ma prostej metody raz dziennie czy dwa razy dziennie. To lekarz ustala dawkę a następnie schemat dawkowania. Trzymamy się ściśle schematu, bo dawka może zmienić się w ciągu dnia. Godzinę podania leku ustala lekarz.

przeciwwirusowe,

w syropie, w tej grupie jest przede wszystkim acyklowir. Dawkowanie różni się znacznie od dawkowania antybiotyków, bo podajemy od dwóch do pięciu razy na dobę a dawkę i ilość dawek ustala lekarz w oparciu o wiek dziecka i zależności od choroby. Jeśli dawek jest cztery lub pięć, stosuje się przerwę nocną, pozostałą część doby dzieląc na równe części. Robi się tak tylko w przypadku tego jednego leku.

leki wziewne,

podajemy z różną częstotliwością. Dla dzieci leczonych przewlekle, na przykład z powodu astmy oskrzelowej, to będzie dwa razy dziennie. U dzieci z ostrą infekcją, jak na przykład z ostrym zapaleniem krtani, dawkowanie będzie oczywiście inne, bo dawek będzie więcej. O ich ilości decyduje lekarz. Także o tym, jakiej ampułki należy użyć, bo te różnią się stężeniem leku.

kremy i maści na skórę

tak naprawdę sprawa jest indywidualna. Jeśli jednak lekarz zalecił dwa razy dziennie, to druga dawka przypada wieczorem. I jeśli planujemy dziecku wieczorną kąpiel, to smarowanie skóry wykonujemy raczej po kąpieli niż przed, bo zwyczajnie zmyjemy lek z powierzchni skóry.
Wniosek nasuwa się sam: leki stosujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

Nie dla wszystkich oczywiste jest „dwa razy dziennie” i jeśli masz wątpliwości, to pytaj. Nic złego w tym, żeby zapytać o godziny podania leków. Nawet przeciwgorączkowych, które stosuje się częściej niż dwa razy na dobę. Łatwo stracić rachubę. Zawsze czytaj ulotkę na opakowaniu, szczególnie, jeśli pominiesz dawkę leku. I proszę, w każdej wątpliwej sytuacji, zgłoś się do pediatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *