Dlaczego nie dostałam skierowania dla dziecka?

Dla wielu rodziców zdrowie dziecka jest najważniejsze. W momencie, gdy nasza pociecha potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej, jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by zapewnić mu najlepszą opiekę. Jednak system opieki zdrowotnej może czasem wydawać się skomplikowany i trudny do zrozumienia, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie skierowania do szpitala, poradni specjalistycznej lub na badania. Czy takie skierowania są zawsze dostępne i bezpłatne? Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.

Skierowania do poradni specjalistycznej.

Skierowanie to dokument wystawiony przez lekarza, który kieruje pacjenta do specjalisty, szpitala lub na konkretne badania diagnostyczne. Jest to często niezbędny krok w procesie diagnozowania i leczenia różnych schorzeń. Skierowanie do poradni specjalistycznej musi zawierać informacje o tym, dlaczego pacjent potrzebuje specjalistycznej opieki, zatem wskazuje konkretny cel wizyty u innego lekarza.

Z tego powodu to właśnie lekarz wystawia skierowanie. Można je porównać do listu, jaki jeden lekarz pisze do drugiego temat sytuacji zdrowotnej pacjenta. Aby jednak lekarz specjalista mógł udzielić porady, chciałby nie tylko odpowiedzi od lekarza kierującego jaki jest cel konsultacji. Z reguły lekarz kierujący załącza badania potwierdzające rozpoznanie.

Skierowania na badania dodatkowe.

Badania dodatkowe także wymagają skierowania. Tu sytuacja jest trudniejsza ze względu na koszty, jakie to skierowanie za sobą niesie. Dlatego, uważam, że prościej jest sobie wyobrazić skierowanie na badania jako rodzaj rachunku podpisanego przez kierującego lekarza.

Lekarze kierują na badania do tych pracowni i laboratoriów, z którymi łączy ich umowa o współpracy. To oznacza, że jeśli lekarz rodzinny (albo lekarz POZ) decyduje o skierowaniu dziecka na usg brzucha, wydaje skierowanie i wskazuje pacjentowi miejsce, do którego powinien się udać. W tym miejscu, rejestracja sprawdza, że ma umowę z daną przychodnią, przyjmuje skierowanie, zaś dziecku wykonuje badanie. Rachunek za przeprowadzone badanie trafia do lekarza kierującego.

Jest to jeden z powodów, choć nie najważniejszy, dla których na badania dodatkowe kieruje się racjonalnie. Czyli, umówmy się na potrzeby tego wpisu, ani za rzadko, ani za często.

Jeśli wspomniane dziecko nie ma objawów a wynik badania usg jest prawidłowy, lekarz nie będzie kierował go ponownie na to samo badanie. Jeśli rodzic poprosi znowu o badanie, lekarz będzie dociekał, z jakiego powodu. Zdarza się, że ów powód jest obawą rodzica, której lekarz nie podziela. I decyduje się odmówić, nie widząc wskazań. Brak wskazań do określonego badania, jest powodem odmowy skierowania.

Dostępność skierowania.

Wielu rodziców podejrzewa, że lekarz nie wystawia skierowania dla dziecka wyłącznie w oparciu o obawę i finanse przychodni lub z pobudek osobistych, jak złośliwość czy chęć działania na przekór. Prawda jest taka, że lekarze wydają skierowania na podstawie swojej wiedzy i wskazań medycznych. Zaś na te olbrzymi wpływ mają informacje, jakie rodzice podają lekarzowi na temat dziecka. Dotyczy to też dokumentacji medycznej.

Oznacza to, że jeśli lekarz uważa, że Twoje dziecko potrzebuje specjalistycznej konsultacji lub badań, to z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz odpowiednie skierowanie. Aby lekarz doszedł do tego wniosku potrzebuje informacji, nie zaś tylko prośby czy żądania.

Odpłatność.

Jeśli chodzi o odpłatność, tutaj sytuacja może być bardziej skomplikowana. Wiele zależy od rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego, jakie posiadasz. Obowiązkowe ubezpieczenie jest odprowadzane co miesiąc z pensji, o ile masz zatrudnienie na umowie o pracę. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, składki odprowadzasz samodzielnie.

Powszechny ubezpieczyciel, czyli NFZ, limituje świadczenia medyczne. Część rodziców korzysta z prywatnych, dodatkowych ubezpieczeń. Znają zakres świadczeń i odpłatności za nie. Co jednak doceniam w prywatnych ubezpieczeniach, to podobnie, jak w ubezpieczeniu auta – przed podpisaniem umowy zawsze uważnie sprawdzamy polisę ubezpieczeniową, aby dowiedzieć się, jakie usługi są w niej zawarte. Niestety, zawierając obowiązkową umowę z NFZ nie dostajemy żadnej umowy do podpisania. Z tego powodu wielu rodziców nie zna zakresu usług ani ograniczeń.

Warto zapoznać się z ogólnymi zasadami poruszania się w systemie: do pobrania Nawigator pacjenta.

Co zrobić, jeśli potrzebujesz skierowania?

Jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko potrzebuje skierowania do szpitala, poradni specjalistycznej lub na badania, najlepiej skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Koniecznie opowiedz mu o obawach i symptomach Twojego dziecka. Wyjaśnij, czemu skierowanie jest Ci potrzebne. Na tej podstawie lekarz oceni, czy wystawi skierowanie. Jeśli tak, otrzymasz odpowiedni dokument, który umożliwi wizytę u specjalisty lub przeprowadzenie niezbędnych badań.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego ubezpieczenia zdrowotnego i zakresu świadczeń, możesz skonsultować się z przedstawicielem swojej firmy ubezpieczeniowej. Jedyna obecnie forma, jaką ja znalazłam, jako pacjent, prowadzi do całodobowej infolinii: 800 190 590.

Dla dobra zdrowia naszych dzieci warto być dobrze zorientowanym w swoich prawach, o możliwościach i ograniczeniach w ramach systemu opieki zdrowotnej. Pamiętajmy, że zdrowie naszych najmłodszych jest bezcenne, i warto zrobić wszystko, by zapewnić im najlepszą opiekę medyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *