Dokumentacja medyczna dziecka a zmiana przychodni.

Planujecie zmienić przychodnię pediatryczną dla Waszego dziecka? Zanim przepiszesz dziecko do nowej placówki, sprawdź, co się dzieje z dokumentacją medyczną.

Pewnego dnia do pediatry zgłaszają się rodzice z gorączkującym dzieckiem. Ta wizyta przebiega inaczej niż wszystkie. Rodzice udzielają wyczerpującej informacji na temat dziecka. Szczegółowo opisują objawy, które ich niepokoją. Wraz z lekarzem śledzą tor gorączki z dokładnością niemalże co do minuty. Na końcu wywiadu, tuż przed zbadaniem dziecka, pediatra pyta:

  • Czy jest coś jeszcze, o czym powinienem wiedzieć?

Rodzice zgodnie zaprzeczają, kręcąc głowami.

Lekarz rozpoznaje infekcję wirusową. Decyduje się na test COMBO w nadziei, że uda się zidentyfikować wirusa i być może zadziałać przyczynowo. W tym momencie rodzice wyciągają z torebki zaświadczenie o przeprowadzonej w poprzednim dniu konsultacji pediatrycznej, na której rozpoznano RSV.

Jak to się stało, że nie uznali zaświadczenia ani informacji o nim za coś, co pediatra powinien wiedzieć?

Ja uważam, że ta informacja jest kluczowa. Należało powiedzieć o wizycie u innego pediatry poprzedniego dnia albo pokazać zaświadczenie. Możliwe, że tym razem nie wpłynęłoby to na zalecenia ani przebieg choroby. Ale… kiedy rodzice wychodzą z gabinetu, u lekarza zostaje wątpliwość: czy, jeśli kiedykolwiek spotkamy się ponownie, dam wiarę ich słowom…?

Informacje o przebytym leczeniu czy konsultacji, pod postacią karty wypisowej ze szpitala, karty konsultacji z nocnej pomocy lekarskiej czy zaświadczenia dla lekarza kierującego z poradni specjalistycznej (AOS) w żaden sposób nie wędrują między podmiotami leczniczymi czy gabinetami. Tylko rodzic ma wpływ na to, czy konsultujący dziecko pediatra będzie miał wgląd w tę dokumentację, czy nie.

Historia oczywiście się nie wydarzyła, choć inspirowana była doświadczeniami pacjentów i lekarzy.

Masz wpływ na to, co pediatra wie o Twoim dziecku.

Zasady sporządzania i przechowywania dokumentacji medycznej dotyczą poradni, ale też praktyk lekarskich i szpitali. Nie mogą samodzielnie rozsyłać dokumentacji medycznej dziecka. Każdorazowo wymaga to zgody rodzica. To oznacza, że jeśli dziecko zostało wypisane ze szpitala, tej informacji nie będzie miał pediatra w przychodni POZ ani w praktyce pediatrycznej. Tylko, jeśli przyniesiesz kartę wypisową i ją okażesz, a nawet włączysz do dokumentacji pediatrycznej prowadzonej w poradni, lekarz będzie miał pełny ogląd na stan zdrowia Twojego dziecka.

Dlatego podkreślam znaczenie dokumentacji medycznej. Dotyczy to każdego zaświadczenia od specjalisty, karty wypisowej czy zaświadczenia o udzielonej pomocy doraźnej albo o prowadzonym leczeniu. Jeśli pediatra konsultujący dziecko, nie będzie miał wglądu w historię choroby dziecka, nie ma całościowego obrazu. Nie może brać pod uwagę wszystkich aspektów, które rzutują na podejmowane przez niego decyzje. Konsultując dziecko, oczekujesz kompleksowej porady i całościowego spojrzenia na dziecko. Zatem pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy lekarz będzie miał wgląd czy nie.

Dokumentacja medyczna zostaje w poprzednim miejscu.

Gdy decydujesz się na zmianę przychodni, cała dokumentacja medyczna Twojego dziecka pozostaje w dotychczasowym miejscu. To oznacza, że nowa placówka nie ma dostępu do tych informacji. Nie ma żadnego systemu centralnej informacji. Żadne informacje nie mogą być przekazane samodzielnie między placówkami bez zgody rodziców. Jest to związane przede wszystkim z tajemnicą lekarską a także z obowiązkiem prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej. Podmiot, czyli przychodnia albo szpital, który wygenerował dokumentację w związku z udzielaniem świadczenia, ma obowiązek przechowywać dokumentację. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z RODO.

Masz dostęp do wydruków i kserokopii.

Przejście do innej poradni nie oznacza oczywiście, że cała dokumentacja medyczna przepadła. Masz prawo poprosić o kserokopię lub wydruk dokumentacji z dotychczasowej przychodni. To jest odpłatne, ale przychodnia nie może odmówić.

Więcej informacji na temat odpłatności za udostępnienie dokumentacji znajduje się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/psse-miedzyrzecz/cennik-oplat-za-odpis-wyniku-i-kopie-dokumentacji-medycznej-od-01032024

Informacje nie są przekazywane automatycznie.

Ważne jest, abyście wiedziała, że żadne informacje nie zostaną przekazane samodzielnie między placówkami. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest karta uodpornienia. Gdy zmieniasz przychodnię, nowo wybrana placówka składa wniosek o kartę uodpornienia do poprzedniej przychodni. Jest to istotne z punktu widzenia zapewnienia ciągłości opieki zdrowotnej dla Twojego dziecka.

fot. Obraz autorstwa freepik

Więcej na temat skierowań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *