Czym są badania profilaktyczne dzieci?

Badania profilaktyczne dotyczą dzieci już od dnia narodzin. Pierwsze tego typu badania to przesiew w kierunku fenyloketonurii z kropli krwi pobranej noworodkowi z pięty czy badanie słuchu noworodków. Ale badania profilaktyczne to przede wszystkim badanie lekarskie.

Kiedy wykonuje się badania profilaktyczne?

Z pierwszą wizytą do dziecka przychodzi położna a następnie lekarz w ramach patronażu. W pierwszym roku życia dziecka badania profilaktyczne wykonujemy przy okazji każdej wizyty szczepiennej. Zdrowe niemowlę widzi się ze swoim lekarzem 6 razy. W ciągu całego dzieciństwa minimum 13 razy.

Badania profilaktyczne mają na celu wczesne wykrycie chorób i zapobieganie im.

Większość czynników ryzyka rozwoju chorób identyfikuje się już na poziomie wywiadu. Wywiad, dość obszerny, zbiera lekarz od rodzica. Czasem wstępne pytania zadaje już pielęgniarka. W czasie wizyty lekarz i/lub pielęgniarka wykonują testy przesiewowe. W zależności od wieku u dziecka bada się:

 • wzrost,
 • masę ciała,
 • postawę ciała,
 • ostrość wzroku,
 • słuch,
 • wymowę,
 • ciśnienie tętnicze.

Lekarz może zapytać o: sposób odżywiania, aktywność fizyczną, kontakty dziecka z rówieśnikami, zachowania prozdrowotne i anty-zdrowotne w rodzinie.

Przygotowanie do badania profilaktycznego jest bardzo ważne.

Inaczej przygotuje się rodzic dziecka, które często widzi się ze swoim lekarzem. Trochę bardziej musi przygotować się rodzic, który jest rzadkim gościem w przychodni. Aby wizyta przebiegała sprawnie, potrzebne będą:

 • książeczka zdrowia dziecka,
 • zaświadczenia dla lekarza POZ od specjalistów,
 • inna dokumentacja medyczna dotycząca dziecka,
 • lista pytań i wątpliwości kierowana do lekarza,
 • zgłaszasz się z dzieckiem, które nie ma aktualnie infekcji.

Uwaga! Książeczki zdrowia dziecka nie kupujesz! Otrzymujesz ją w szpitalu, po porodzie.

Plan wizyty zawarty jest w książeczce zdrowia dziecka.

Możesz z tego skorzystać i sprawdzić, o co będzie pytał Cię lekarz. Jest to także szansa na przygotowanie dziecka na to, co spotka je w gabinecie.

Potrzebny czas.

Nie zawsze jest tak, że wyczerpująco rozmawiasz z lekarzem. Jest to nie tylko cecha osobnicza lekarza i rodzica (szczególnie, jeśli oboje nie są rozmowni). Jest to też kwestia czasu, jaki lekarz ma przewidziany na badanie profilaktyczne. Tym ważniejsze jest przygotowanie się, aby usprawnić przebieg wizyty. Możesz też spróbować umówić się z lekarzem na badanie profilaktyczne, niezależnie od bilansu wykonanego w przychodni.

Chcesz porozmawiać o badaniach profilaktycznych dzieci? Zapraszam Cię do rozmowy ProbleMatek i na blog Mirki, mamy Aleksa.

Więcej o książeczce zdrowia dziecka i wzór.

O pierwszej wizycie dziecka u lekarza możesz przeczytać tu.

źródła: 1. www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal02_swiadczzdrow_badprzesiew.doc 

2. A. Oblacińska, M. Jodkowska, „zasady przeprowadzania wizyt i porad patronażowych u dzieci w 1. miesiącu życia.”. Medycyna Praktyczna Pediatria, 3(93)2014, str.79- 86.

3. ABC bilansów zdrowia dziecka. Podręcznik dla lekarzy, pod. red. A. Oblacińskiej, wyd. MP, 2017r.,

4. Bright Futures Guidelines for Health Supervision of Infants, Children, and Adolescents, 4th Ed.

fot. depositphotos.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *