Wizyta w gabinecie czy wizyta domowa?

Są wśród nas obecne przekonania, że najlepsza opieka nad dzieckiem sprawowana jest w domu. Dawniej tylko wybrane elity mogły sobie pozwolić na prywatnego lekarza dla dzieci. Przeciętny człowiek miał znacznie utrudniony dostęp do lekarza i niejednokrotnie musiał liczyć na pomoc znachorów. Współczesność wygląda na szczęście o wiele lepiej. Dziś mamy mają wybór, czy chcą korzystać z opieki prywatnej, czy z ubezpieczenia, czy z wizyt domowych czy co kilka dni wizytują w przychodni. Skoro masz wybór, to co wybierasz – wizytę w domu czy gabinet? 
Zalety wizyty w gabinecie lekarskim…

Do gabinetu zawsze zapraszam rodziców z dziećmi, którym trzeba kontrolować masę ciała. Ta zasada odnosi się przede wszystkim do niemowląt. Starsze dzieci można zmierzyć na zwykłej wadze łazienkowej (chociaż w przychodni jest taka specjalna, z atestem). Gabinet ma tę zaletę, że są w nim różne sprzęty. Na przykład mogę wykonać badanie ekg. Mam też nieocenioną pomoc pielęgniarską, szczególnie jeśli chodzi i podanie leków czy założenie wkłucia.

Do gabinetu możesz umówić się nawet wtedy, kiedy lekarz zachorował. Spokojnie, to nie oznacza, że do pracy przychodzi chory. Po prostu przyjmie Cię ktoś inny albo zostaniesz skierowana do placówki zastępczej. Chociaż zdarza się i tak, że zarejestrowana wizyta się nie odbędzie.

Do gabinetu zgłaszasz się także wtedy, gdy będziesz potrzebować skierowań, zaświadczeń czy innych dokumentów. Sporządzanie ich odręcznie jest czasochłonne a wydrukowane z komputera o wiele bardziej czytelne.

… i ograniczenia związane z gabinetem.

Wizyta w gabinecie ma bardziej rygorystyczne kryteria czasowe, chociaż to też zależy. Czas wizyty w przychodni ustala dyrektor placówki czy kierownik, po uwzględnieniu zapotrzebowania, liczby zgłaszających się pacjentów i dostępności lekarza. Obecnie pracuję w przychodni, w której dzieci mogą liczyć na 15 minutowy pobyt w gabinecie, chociaż zdarzają się dni, kiedy pacjenci wchodzą co 5 minut.

Nie przyjmuję pacjentów we własnym, prywatnym gabinecie. Po prostu go nie mam. Zdecydowałam się za to zaoferować swój czas, wiedzę i uwagę w formie wizyt domowych.

Wizyta domowa jest dla mnie możliwością poznania dziecka w jego środowisku i w jego otoczeniu.

Zdecydowałam się na takie rozwiązanie z kilku powodów. Najważniejsze dla mnie jest elastyczne zarządzanie swoim czasem. W praktyce oznacza to, że jeśli wiem, że dziecko będzie potrzebowało godziny, to rezerwuję sobie godzinę na wizytę. Wizytę przeprowadzaną bez pośpiechu, bez kolejki za drzwiami, bez niedomówień i wątpliwości. W chwili, kiedy wkraczam w świat dziecka, jest ono dla mnie najważniejsze. Wymaga 100% mojej uwagi. Pilnuję czasu, ale nie pozwalam, aby zegarek zabrał mi uwagę, którą przeznaczam dziecku. Moim zdaniem wystarczy 45 do 60 minut na wizytę. Wizyty kontrolne trwają krócej.

Dla dziecka zaletą wizyty domowej jest brak kontaktu z obcymi mikroorganizmami i infekcjami. To prawda, że na sobie wnoszę bogactwo wszystkiego, co mam na ubraniu, skórze i włosach. Na szczęście jestem tylko ja jedna a nie cała poczekalnia chorych wraz ze mną. Niestety, z uwagi na to, że i ja czasem choruję, muszę wtedy odwołać wizytę. Robię tak, aby nie narażać dziecka na dodatkowe infekcje. Szczególnie, że spora część moich pacjentów to zdrowe niemowlęta.

Z pewnością wizyta lekarza w domu dziecka to też wygoda dla rodziców, którzy nie muszą ubierać dziecka i wychodzić z nim z domu. Szczególnie, jeśli ma się więcej niż dwoje dzieci 🙂

Wizyta domowa to nie tylko wizyta prywatna.

Wizyty domowe są także oferowane przez każdą placówkę podstawowej opieki zdrowotnej a nawet pomoc doraźną.

Tu jednak są pewne ograniczenia. Przede wszystkim wizyta domowa odbywa się w przypadkach medycznie uzasadnionych. Co oznacza termin medyczne uzasadnione? Nie znalazłam definicji, jednak medycznie uzasadnione to nie logistycznie uzasadnione czy organizacyjnie jak na przykład niepasująca wyznaczona godzina wizyty.

 

Co wybierasz?

Moim zdaniem oba rodzaje wizyt są swoim uzupełnieniem, chociaż rozumiem, że czasem stoją w sprzeczności. Trudno jest jednocześnie udać się na wizytę do gabinetu i jednocześnie wezwać lekarza do domu. Jestem ciekawa: kiedy Ty wzywasz lekarza do swojego dziecka? Czy wolisz udać się do poradni/ gabinetu?

 

Może zainteresuje Cię, kiedy wezwać lekarza do domu?

 Jak wybrać właściwą przychodnię dla dziecka?

fot. Jacek Kutyba

Jedna odpowiedź do “Wizyta w gabinecie czy wizyta domowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *