Co zrobić, kiedy dziecko omdleje?

Kiedy dziecko faktycznie omdleje i uderzy głową o podłoże, boimy się skutków urazu głowy. Ale po kolei – co to znaczy, że jeśli faktycznie omdleje?

Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności.

Najczęściej omdlewają nastolatki a wśród nich prym wiodą dziewczęta. Omdlenie jest czymś innym niż zasłabnięcie. Zaczynają się podobnie. Dopiero, kiedy dojdzie do utraty przytomności mówimy o omdleniu. Jeśli dziecko przytomności nie straciło, mówimy o zasłabnięciu.

O różnicach najlepiej powie nam dziecko. Jeśli jest w stanie opowiedzieć cały ciąg zdarzeń i nie pomija niczego, to oznacza, że przytomności nie straciło. Dziewczęta omdlewające w szkole mówią na przykład, kto biegł po panią pielęgniarkę, kto wzywał pogotowie, kto trzymał ją za rękę i kto pomagał wejść do karetki. Pamiętają, bo widziały albo słyszały „jak przez mgłę”. Wnikliwe wypytanie dziecka o okoliczności, potrafi ujawnić fakt, że do karetki szło na własnych nogach, przytrzymywane przez ratownika i kolegę z klasy. I już wiemy, że utraty przytomności nie było, bo nieprzytomna na własnych nogach do karetki by nie szła.

Skąd wiadomo, że doszło do utraty przytomności?

Dziecko mówi, że nie pamięta. Coś się działo, czuło, że słabnie, ale nie wie, jak znalazło się na podłodze albo jak znalazło się w karetce. Przebieg zdarzeń relacjonuje bez zachowania logicznego ciągu. Już wiemy, że doszło do utraty przytomności.

Typowe omdlenie, czyli jakie?

Typowe omdlenie występuje w typowych sytuacjach:

 • Rano, po wstaniu z łóżka,
 • gwałtownej zmianie pozycji ciała,
 • po skorzystaniu z toalety (oddanie moczu, defekacja),
 • długotrwałym staniu,
 • długotrwałym przebywaniu w dusznym pomieszczeniu,
 • Na widok krwi.

Typową sytuacją dla nastolatka jest udział w apelu albo mszy, wśród tłumu ludzi, w pozycji stojącej.

Typowe omdlenie jest poprzedzone objawami zwiastunowymi. Dziecko będzie opowiadało, że poczuło:
 • Zawroty głowy,
 • Zrobiło się ciemno przed oczami,
 • Miało mroczki przed oczami
 • Zrobiło się niedobrze (nudności),
 • Zabolał brzuch,
 • Zrobiło się słabo.

Po czym albo dochodzi do zasłabnięcia: „osunął się po ścianie, ale był przytomny”. Albo dochodzi do omdlenia, co rodzice opisują jako: „upadł”.Typowa sytuacja i typowe objawy zwiastunowe odróżniają omdlenie od innych przyczyn utraty przytomności.Przytomność można stracić z wielu powodów. U dzieci najczęstszymi są urazy głowy. A w okresie letnim także omdlenia w wyniku przegrzania i udaru cieplnego. Stan odwodnienia także doprowadza do omdlenia, lecz to już jest sytuacja typowa.

Co zrobić, kiedy dziecko omdleje?

Po pierwsze unieś dziecku nogi ku górze. Zapewnij dostęp świeżego powietrza. Chroń głowę.


Przy typowym omdleniu dziecko samo, po chwili, odzyskuje przytomność. Kiedy się ocknie, udaj się do lekarza, szczególnie, jeśli zdarzyło się to po raz pierwszy w życiu.

Jeśli nie jest to typowe omdlenie, pojawią się inne objawy jak na przykład drgawki całego ciała, wymioty, silny ból głowy, zaburzenia widzenia, oddanie moczu lub stolca. Albo dziecko nie odzyskuje przytomności. Wtedy wzywamy Pogotowie.


Omdlenie i zasłabnięcie zdarza się szczególnie nastolatkom. Małe dzieci raczej rzadko omdlewają, u nich szukamy przyczyny chorobowej. Zwykłe, typowe omdlenie jest sprawą łagodną i z wiekiem ustępuje.


https://agnieszkasawicka.com/2018/07/30/co-robic-kiedy-upal-zagraza-dziecku/

dzhttps://agnieszkasawicka.com/2018/05/02/pomoc-lekarska-dla-dziecka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *