Co podarować seniorom? Siedem prezentów na Dzień Babci.

Moje pierwsze prezenty dla Babci i Dziadka były własnoręcznie malowanymi laurkami. Jeszcze nie umiałam pisać, więc malowałam i stawiłam koślawe pierwsze literki. Wiem, że dla mojej Babci znaczyły dużo, bo wszystkie skrzętnie chowała. W dorosłym wieku sprawy prezentów dla babci załatwiamy już inaczej. Stawiamy na praktykę, próbujemy wyczuć rzeczywiste potrzeby seniorów. Poniżej kilka moich pomysłów.

1. Ciśnieniomierz

Moim zdaniem dobrym pomysłem jest zakupienie ciśnieniomierza. Wiele osób w podeszłym wieku choruje na nadciśnienie tętnicze i niejednokrotnie powikłania z nim związane. Od posiadania aparatu do mierzenia ciśnienia prowadzi prosta droga: mam to mierzę. I ten pierwszy, przypadkowy pomiar ujawnia podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, co prowadzi do gabinetu lekarza. Rozpoczynamy dbałość o zdrowie Babci.

2. Czym ogrzać stopy?

Zimne nogi mogą być oznaką procesu chorobowego w naczyniach krwionośnych i zaburzeń w krążeniu. Leczenie tego stanu rzeczy wymaga farmakologii. Pomoc jednak możemy najprostszym sposobem: ocieplane kapcie, grube skarpety, termofor.

3. Leki

Kto by nie chciał, aby dziadek mniej się męczył a babcia nie miała osteoporozy? Apteki oferują szeroki wybór suplementów diety i tabletek na wszystko. Trzeba jednak powiedzieć sobie wprost – one dziadków nie wyleczą. Lekarstwa, przepisane przez lekarza zmniejszają ryzyko zwału serca czy udaru mózgu. I nie w syropach czy drogich kropelkach jest pomoc, tylko w lekarstwach, które przepisał lekarz.


Skoro chcielibyśmy zostawić trochę funduszy w aptece, lepiej zapytać babcię, jakich leków potrzebuje. Wolałabym kilkadziesiąt a czasem nawet kilkaset złotych wydać na konkretne leki niż wątpliwe suplementy diety. Co prawda są leki bezpłatne dla osób powyżej 75 roku życia, jednak nie wszystkie. Bezpłatne są leki umieszczone w wykazie takich leków.


Można, przy okazji wizyty lekarskiej, towarzyszyć babci i zapytać o leki łączone / skojarzone. Jest to opcja korzystna dla tych, którym lekarze zalecają przyjmowanie wielu leków. Dostępne są tabletki, które łączą w sobie 2 lub 3 leki. Ich koszt jest większy niż pojedynczych preparatów i zazwyczaj nie są refundowane. Prawdopodobnie babcia sama ich nie wykupi. Po uzgodnieniu zmiany terapii, możesz od razu wykupić 3 – miesięczny zapas leków, w prezencie.


Pomocne w terapii osób starszych mogą być też organizery do leków. Układamy leki na rano, południe i wieczór. Są też duże organizery z podziałem na dni tygodnia.

4. Jak przypomnieć babci o nawodnieniu?

W starszym wieku pojawiają się problemy z termoregulacją ciała. Poznajemy to po ubiorze, wydającym się nieadekwatnym do pogody. Nawet w lato babcia otulona jest sweterkiem. Osobom starszym jest zimno, łatwiej się wychładzają. Ale nie czują też pragnienia, więc odwadniają się.


W niektórych stanach chorobowych jak niewydolność nerek czy niewydolność serca lekarz może zalecić ograniczenie płynów, wówczas określi ile chory powinien wypijać. Jeśli Twój rodzic nie ma takich ograniczeń, może trzeba mu po prostu przypominać o nawadnianiu się. Trudno oczekiwać, aby starszy człowiek korzystał z przypominającej aplikacji mobilnej, ale kubek z podziałką i napisem przypominającym mógłby być dobrym gadżetem. Oczywiście tuż obok kubka ze zdjęciem ukochanych wnuków:)

5. Czekoladki i ciasta – ostrożnie

Szczególnie u osób otyłych i chorujących na cukrzycę. Miło jest wręczyć bombonierkę, ale niekoniecznie korzystnie dla zdrowia. Może zamienić słodycze na zdrowsze przekąski jak własnoręcznie pokrojone warzywa, miękkie owoce (pieczone jabłko), przygotowany lekki poczęstunek zamiast czekać na gotowe ciasto jakie babcia przygotuje wnukom.

6. Bezpieczeństwo

Możemy w najprostszy sposób zadbać o podstawowe bezpieczeństwo starszej osoby: sprawdzamy, czy na podłodze leżą dywaniki, czy są aktualne wykupione leki, czy nie przeterminowane, czy wejście do domu nie oblodzone, czy kominek nie jest zatkany. A dlaczego dywaniki? Bo są najczęstszym powodem potknięć i upadków.


Przy okazji wizyty u Babci warto delikatnie zapytać o stan zdrowia. Są seniorzy, dla których pytanie jest jak zaproszenie do wywiadu – rzeki. Sami zaprowadzą Cię do kuchni, żeby pochwalić się nowym organizerem, pokażą w kalendarzu, kiedy najbliższa wizyta u kardiologa i ponarzekają na ilość opakowań leków. Są jednak osoby, które tematu unikają jak ognia, co wynika czasem ze zwykłego ludzkiego wstydu. Nie chodzi o to, żeby babcia przy wnukach zwierzała się z dolegliwości, ale może ciężko jej przyznać, że nie starczyło jej pieniędzy na leki albo nie wie, że ma lekarstwa przeterminowane.

7. Dowody miłości.

Ale czy miłość wymaga dowodów? Po prostu jesteśmy razem.
Najmłodsze dzieci nie potrzebują pieniędzy, aby sprawić seniorowi radość. Tym różnią się od nas, dorosłych, że dziecięcym wdziękiem, uśmiechem, buziakiem po trafią okazać miłość. Która ucałowana Babcia nie poczuje się najważniejsza na świecie?Tego możemy uczyć się od dzieci. A potem zwyczajowo załatwić sprawy po swojemu, czyli „po dorosłemu”.

https://agnieszkasawicka.com/2019/03/31/tego-nie-uslyszysz-w-gabinecie-lekarskim/

https://agnieszkasawicka.com/2018/09/12/w-kole-witaminy-c/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *