Jak przetrwać w szpitalu z chorym dzieckiem?

Przetrwać w szpitalu z chorym dzieckiem oznacza odnalezienie się w nowej, trudnej rzeczywistości. Rzeczywistości tymczasowej, w co trudno uwierzyć, kiedy przestępuje się próg szpitalnego oddziału. Poniżej zebrałam wskazówki przydatne rodzicom, których dzieci przebywają w szpitalu.
 1. Poznaj się z lekarzem prowadzącym.

Część rodziców nie wie, jak lekarz wygląda a część nie zna jego nazwiska. Lekarz dyżurny nie zawsze będzie lekarzem prowadzącym. Gdzie możesz zapytać o swojego lekarza prowadzącego? U pielęgniarek albo w gabinecie lekarskim.

2. Przeczytaj regulamin oddziału.

Dzięki temu unikniesz niespodzianek, poznasz zasady panujące w oddziale. W regulaminie często jest zapis, że z chorym dzieckiem przebywa tylko jeden opiekun.

3. Czy znasz prawa dziecka – prawa pacjenta?

Każde dziecko ma przede wszystkim prawo do wyrażenia swojego zdania w sprawach, które go dotyczą. Prawa dziecka – pacjenta: http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?ml=pl&mx=0&ma=01435

4. Ogranicz liczbę odwiedzających.

Najważniejsze jest dobro dziecka. Kiedy choruje, może nie mieć ochoty na wizyty roześmianych gości. Zapytaj je. Niemowlęciu będzie pewnie wszystko jedno, ilu dorosłych jest przy nim, najważniejsze, żeby był rodzic. Ograniczenie liczby odwiedzających ma znaczny wpływ na komfort dzieci przebywających na kilkuosobowych salach. Tłum szybko sprawi, że będzie głośno i duszno. Nie wspominając o chorobach, które odwiedzający mogą przynieść.

5. Ogranicz ilość rzeczy i zabawek przyniesionych z domu.

Szpital to nie przedszkole. Z jednej strony nadmiar zabawek (a także mat piankowych, pluszaków, kuchenek plastikowych) robi po prostu bałagan w sali. Wyobraź sobie, jak sprzątnąć salę, która wygląda jak bawialnia. A sprzątanie w szpitalu nie ma na celu poustawiania zabawek na półkach, tylko zmycie powierzchni, na których gromadzą się drobnoustroje szpitalne. To samo dotyczy zabawek. Zabierzesz je wszystkie z powrotem do domu? Czy każdą z nich uda się wyprać i zdezynfekować? Nie chcesz mieć mikrobów, rodem ze szpitala, w domu, w pokoiku dziecięcym. Wierz mi, że nie chcesz.

6. Zastanów się, kogo upoważnisz do informacji o stanie zdrowia dziecka.

Rodzice są upoważnieni ustawowo do informacji o stanie zdrowia dziecka.  Pytanie dotyczy innych członków rodziny lub bliskich osób. To jest bardzo ważna informacja. Będziesz musiała ją podać już na poziomie Izby Przyjęć, przyjmując się z dzieckiem do szpitala. Wówczas jest do załatwienia „od ręki”. Później decyzję możesz zmienić w każdej chwili. Zmiana wymaga jednak dodatkowego czasu. Z doświadczenia wiem, że zdenerwowany rodzic ze zdenerwowaną ciocią nie chcą słyszeć o tym dodatkowym czasie. 

7. Przeczytaj poradnik „Mały pacjent„.

Jest pomocny, zarówno w przygotowaniach do hospitalizacji jak i w czasie pobytu w szpitalu. Są w niej wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem o tym, co go czeka. Sama zobacz, co jeszcze jest w poradniku.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Ci nieco zadanie. Zadanie przetrwania w rzeczywistości szpitalnej. Obyście jak najszybciej opuścili ją i wrócili zdrowi do domu.

Jedna odpowiedź do “Jak przetrwać w szpitalu z chorym dzieckiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *