Choroby, którym zapobiegamy u noworodków.

Jest kilkadziesiąt chorób, przed którymi możemy bronić dzieci już od chwili ich narodzin. Są różne sposoby obrony noworodka: podaż witaminy, szczepienia ochronne, badania przesiewowe. Duże znaczenie ma rozpoczęcie karmienia piersią.

1. Rzeżączkowe zapalenie spojówek.

Zapobieganie polega na wykonaniu zabiegu Credego. Działanie zapobiegawcze polega na zakropleniu dziecku 1% azotanu srebra do worka spojówkowego. Krople zapobiegają zakażeniu rzeżączkowemu. Dlaczego zabieg wykonuje się u wszystkich dzieci?

Bo o zakażeniu mama mogła nie wiedzieć. A powikłania są poważne. Rzeżączkowe zapalenie spojówek jest niebezpieczne, grozi uszkodzeniem wzroku do jego całkowitej utraty włącznie.

2. Krwawienie z niedoboru witaminy K (VKDB).

Noworodek w ciągu 6 godzin od chwili przyjścia na świat otrzymuje domięśniowo 1 mg witaminy K. Jeśli zachodzą przeciwwskazania, to może otrzymać tę samą witaminę w postaci doustnej w ilości 2 mg.

Podanie witaminy nie jest żadną formą szczepienia, mimo, że niektóre osoby w to wierzą. Witamina, to po prostu witamina a nie szczepienie i nie ma powodować wytworzenia przeciwciał, tylko uzupełnienie ewentualnego niedoboru witaminy, od której zależy prawidłowe krzepnięcie.

U noworodków krzepnięcie nie działa jeszcze tak dobrze jak zdrowego dorosłego człowieka. Słabsze działanie krzepnięcia sprawia, że krew wynaczynia się tam, gdzie nie powinna. Najtrudniejszym powikłaniem jest krwawienie do mózgu. Witamina temu zapobiega.

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Jest chorobą zakaźną. Chorobie zapobiega się poprzez szczepienie. Szczepi się noworodki w pierwszych dobach życia, przed wypisaniem z Oddziału Noworodkowego.

4. Gruźlica,

a w zasadzie gruźlicze zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i prosówka. Najgroźniejszym postaciom gruźlicy, dotyczącym niemowląt, zapobiega szczepienie w okresie noworodkowym. Nie chroni ono przed późniejszym zachorowaniem na płucną czy inną postać gruźlicy.

5. Niedosłuch lub głuchota.

Wykrywane są w powszechnym badaniu słuchu u noworodków. Metoda badania jest całkowicie niebolesna i bezpieczna. Dzieci, u których stwierdza się czynniki ryzyka zaburzeń słuchu (np. wcześniactwo) będą musiały przejść drugie badanie, w ośrodku specjalistycznym, np w Poradni Audiologicznej.

6. wrodzony przerost nadnerczy oraz wrodzone wady metabolizmu, których jest ponad 20, m.in fenyloketonuria, mukowiscydoza, hypotyreoza.

Aby wykryć powyższe choroby, pobiera się kroplę krwi z pięty noworodka, w 3. dobie po urodzeniu. Bibuła z kroplą krwi jest przesyłana do laboratorium. Brak informacji zwrotnej na temat wyniku oznacza, że wynik badania jest prawidłowy. Informacje na temat wyniku są przesyłane do rodziców dzieci, których wyniki okazały się niepomyślne. Jeśli więc nie otrzymałaś wyniku badania, to znaczy, że było prawidłowe.

7. Zmniejszenie ryzyka lub złagodzenie przebiegu chorób:  

zakażeń przewodu pokarmowego,

zakażeń dróg oddechowych,

zapalenia ucha środkowego,

bakteryjnych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych,

sepsy (posocznicy),  

zakażeń układu moczowego,

martwiczego zapalenia jelit

dzięki wczesnemu przystawieniu dziecka do piersi i rozpoczęciu karmienia piersią.

Kiedy wezwać pediatrę do domu?

Jedna odpowiedź do “Choroby, którym zapobiegamy u noworodków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *