Sprawdź do jakich oszczędności prowadzi zdrowy styl życia.

5 szkodliwych przekonań, które oddalają Cię od zdrowia

#1 Zdrowy styl życia drogo kosztuje.

Zdrowy styl życia to między innymi aktywność fizyczna, spożywanie warzyw i owoców, sen, brak nałogów.

Założę się, że w sekundę udowodnisz mi, że sport wymaga sprzętu, biletów, karnetu. Że warzywa są drogie a zbilansowana dieta, i to taka, która ląduje przed Twoimi drzwiami w pudełkach, kosztuje majątek.

Że na długi sen to tylko lenie i tępe nieroby mogą sobie pozwolić, bo człowiek pracujący w łóżku się nie wyleguje.

I to wszystko będzie prawda. Ale…

Sprawdź, czy Twoje przekonania mają oparcie w faktach.

Zauważ, że aby zacząć biegać, wystarczy wyjść z domu. Warzywa w wersji najpopularniejszej, to zwykła włoszczyzna, którą dostaniesz za max 6 zł za pęczek. Banany bywają tańsze od ziemniaków, o jabłkach nie wspominając – kilogram za 3 złote.

Długość snu nie jest wartością stałą dla wszystkich. Dzieci śpią dłużej niż dorośli a dorosłym wystarcza od 6 do 8 godzin na dobę. Chodzi o to, żeby wypocząć i się wyspać. Wysypiasz się? Ile pieniędzy kosztuje Cię to, że chodzisz wypoczęta?

Nie każdy sport jest drogi. Nie każdy wymaga inwestycji.

Mówimy o sporcie amatorskim, nie o zawodowstwie. Po pierwsze dlatego, że myśląc o zdrowym stylu życia, myślę o sporcie rekreacyjnym. Po drugie, w sporcie zawodowym pewne wydatki i inwestycje są nieuniknione. Nie znam się na sporcie, ale wyobrażam sobie, że przygotowanie do zawodów i sam w nich udział muszą kosztować.

Najprościej jest wyjść na dwór. Mój pierwszy sport, po pierwszym i drugim porodzie, to był marsz szybkim krokiem, połączony z pchaniem wózka. Trasa wynosiła dwa razy po 15 minut – tyle, co droga do przedszkola starszego dziecka. Po kilku miesiącach odważyłam się na pilates i polubiłam te ćwiczenia. Odbudowałam kondycję.

Bieganie nie wymaga szczególnych wyrzeczeń finansowych. Chcesz zacząć od kupienia butów sportowych, żeby się zmotywować? Nie musisz wydawać majątku, buty nie muszą być markowe.

Interesujesz się innym sportem, marzysz o stepowaniu? To kwestia Twojego budżetu. Znajdź, zapytaj, policz. Bez znajomości konkretnych cen trudno mówić czy to drogo czy tanio.

Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

Regularne zakupy warzywne wcale nie są łatwe. Ileż to razy poległam na tym polu! Kupię za dużo – wyrzucamy, z bólem serca. Kupię za mało – do sklepu za daleko. Kiedyś miałam taki sposób, że zostawiłam listę zakupową w zaprzyjaźnionym warzywniaku. Okazało się, że po pierwsze, takiej ilości nie zjemy, po drugie, nie ma komu przygotować i obrać warzyw… Widzisz, nie cena była powodem. Sklep zawsze pytał, jeśli cena rosła na koniec sezonu.

Ceny warzyw mogą powalać na kolana. Szczególnie jeśli w styczniu rozglądasz się za papryką. W sezonie cena spada. Po prostu idziesz do sklepu. Jednego, drugiego, trzeciego. Sprawdzasz ceny i porównujesz. Za sztukę, za kilogram, za opakowanie. Łatwiej będzie, jeśli znasz swój budżet.

A sen? Ile pieniędzy potrzeba, żeby spać?

Przykładowo, pracujesz przy komputerze, piszesz teksty. Wyspana, napiszesz X słów. Niewyspana, po 5 godzinach nieefektywnego snu, napiszesz… ile? Założę się, że mniej niż x. Łatwo to sprawdzisz. Wstań niewyspana i usiądź do pracy. Zapisz, ile słów/ zdań/ stron zapisałaś. Innego dnia, wyśpij się porządnie i zrób podobnie. Zanotuj różnicę.

Styl życia wolny od nałogów.

Brak nałogów to oszczędność a nie wydatki. Rzucenie palenia papierosów to same oszczędności. Pomnóż liczbę wypalanych papierosów przez tygodnie, miesiące a nawet lata. Policz dokładnie a zobaczysz, ile zyskasz, rozstając się z papierosem. Inne używki – to samo. Policz.

Jeśli przekonanie o znacznych kosztach hamuje Cię przed zdrowym stylem życia, czas na weryfikację.

Konfrontujesz swoje wyobrażenia z rzeczywistością. To może być trudne. Może pomoc drugiej osoby okaże się niezbędna. Zastanów się, kto w Twoim otoczeniu może służyć Ci wsparciem i pomocą – przyjaciółka, siostra, mąż?
Zdrowy styl życia może kosztować dużo pieniędzy. Albo będzie tańszy niż Ci się wydaje. Zaoszczędź pieniądze. Zyskaj zdrowie. Po prostu sprawdź.

fot. www.pixabay.com

Jedna odpowiedź do “Sprawdź do jakich oszczędności prowadzi zdrowy styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *