Zdrowy styl życia bez wyrzeczeń i poświęceń.

5 szkodliwych przekonań, które oddalają Cię od zdrowia

#2 Zdrowy styl życia wymaga wyrzeczeń i poświęceń.


Zacznijmy od konkretów: jakich poświęceń wymaga od Ciebie zdrowy styl życia? Możliwe, że potrzeba Ci motywacji. Dowiedz się o kilku sposobach motywowania się. Poświęć szkodliwe nawyki i wyrzeczenia potraktuj jak inwestycję w zdrowie. Jeśli potrzebujesz wsparcia na swojej drodze, powiem Ci, gdzie go szukać.

A konkretnie, jakiego poświęcenia wymaga od Ciebie zdrowy styl życia?

Moje wyrzeczenie – cukier. Chciałabym Ci powiedzieć, że rzuciłam go raz i do dziś się z nim rozstałam. Ale to nieprawda. O rzuceniu cukru decyduję kilkukrotnie w ciągu dnia. Bywa tak, że poświęcam słodycze na długie dni a jest i tak, jak dziś, że jem czekoladę.

Co jest Twoim poświęceniem?

Wyobrażam sobie, że największego poświęcenia dokonują palacze papierosów. Nigdy nie paliłam, nie rzucałam, więc nie wiem, jak to jest. Chyba jest ciężko.

W ślad za rozstaniem z nałogiem idzie poprawa zdrowia. Tak, słyszałam już milion razy: „jak rzucę, to przytyję a jak przytyję, to nie będę zdrowsza”, „Jak rzucę, to ujawnią mi się liczne choroby”. Zdrowie jest bliżej niż kiedy jesteś wolna od dymu papierosowego niż kiedy palisz. I to jest fakt.

Gdzie tkwi klucz do poświęcenia i wyrzeczeń w imię zdrowego stylu życia?
W tym, żeby się nie poświęcać i nie zmuszać do wyrzeczeń.

Potrzebna jest motywacja i działanie. Zamień poświęcenie na inwestycję. Wyrzeknij się złych nawyków i zastąp je zdrowymi. w takim tempie, w jakim potrzebujesz. Motywować się możesz poprzez wytyczenie celu, poprzez wizualizację korzyści, przez monolog wewnętrzny.

Wytyczenie celu.

Jeśli Twoim celem jest zdrowy styl życia, spróbuj zdefiniować czym on jest dla Ciebie. Ludzie różnie postrzegają „zdrowy styl życia”. Dla mnie jest to styl promujący zachowania prozdrowotne, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i maksymalnie opóźnić pojawienie się chorób przewlekłych.

Celem jest zachowanie zdrowia, na przykład dla osoby z otyłością redukcja masy ciała a dla wieloródki profilaktyka raka szyjki macicy. Są różne sposoby wyznaczania celów. Najbardziej znana to SMART. Sprawdzi się w leczeniu otyłości, bo jest konkret: za 2 lata będę ważyć xxx kg.

Dla profilaktyki onkologicznej wybrałabym inną metodę. W wyznaczaniu celu ważna będzie częstotliwość cytologii czy uwzględnienie szczepienia przeciw HPV.

Wizualizacja.

Wyobraźmy sobie korzyści jakie odniesiesz dzięki zdrowemu stylowi życia. Ja lubię sobie wyobrażać… wyklejając mapę marzeń. Wyklejanie często łączę ze spotkaniem w przyjaznym i kameralnym gronie. W mojej ostatniej mapie dominują maszyny do pisania, książki i pióro wieczne 😊

Marzysz, planujesz, to też są sposoby wizualizacji. Osoby z otyłością pytam, jak będzie wyglądała ich aktywność fizyczna. Co zrobisz, kiedy schudniesz dziesięć kilo? W co się ubierzesz?

Monolog wewnętrzny.

Nie, to nie jest rozmowa z tasiemcem. To rozmowa, którą prowadzisz sama ze sobą. W uproszczeniu: wyobraź sobie, że jest w tobie „dziecko”, „rodzic” i „dorosły”. Dziecko to ta Twoja część, która mówi o potrzebach. Chcę zjeść czekoladę, mam na nią ochotę. Rodzic odnosi się do powinności i karcącym głosem mówi: „nie powinnaś, słodycze są niezdrowe”. Głos dorosłego powie: zdecydowałam, że nie zjem czekolady, bo dziś nie będę jadła słodyczy. Zależy mi na jedzeniu bez cukru/ bez słodyczy/ na zdrowym stylu życia.

A jak postąpisz? Jeśli dominuje głos dziecka, głos Twoich potrzeb, zjesz czekoladę. Przewaga głosu rodzica skłoni Cię do ustępstwa. Jeśli świadomie podejmiesz decyzję, odpuścisz dziś czekoladę. Do następnego razu, kiedy znowu będziesz toczyć ów wewnętrzny monolog. Ja tak robię często, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Zmotywowana, działaj!

Motywujesz się do aktywności fizycznej? Zrób to. Nie poświęcasz się dla sportu. Zdrowym stylem życia inwestujesz w siebie. Zależy Ci, aby zdrowym stylem życia poprawić sylwetkę? Zainwestuj w aktywność fizyczną i popraw sylwetkę.

Inwestycja to nie płacenie pieniędzmi. Od zakupu butów do biegania nikt nie poprawił swojej kondycji. Inwestujesz swój wysiłek fizyczny, podnosząc tyłek z fotela. Inwestujesz swój czas, niechby to było i 20 minut dziennie. Albo pięć. Dziś pięć jutro sześć. W końcu to Twoje minuty.

Jaki nawyk trzeba poświęcić, żeby zdrowo jeść?

Wiesz już, że zdrowy styl życia nie musi dużo kosztować. A nawet przynosi oszczędności, jeśli planujesz posiłki i rezygnujesz z używek. Zrób sobie prezent i pozbądź się jednego nawyku, który Ci nie służy. Zastąp go innym, korzystniejszym, i przyjemniejszym.

Cały czas wykształcam w sobie nawyk planowania posiłków. W zasadzie planowanie posiłków mam w małym palcu, robię to tysiące razy…. rzadko przechodząc do czynu. Gubią mnie złe nawyki. Zaczynam znowu, bo to lubię. Po każdej porażce wracam i wracam. Mam dużo do zrobienia. Moim jedynym sukcesem jest zwiększenie ilości warzyw w posiłkach i ich regularność, przynajmniej do godzin popołudniowych. Wykształciłam sobie nawyk drugiego śniadania.

Co można poświęcić, aby się wyspać?

Postawiłam sobie cel – wyspać się. Jak widzisz nie jest to cel – smart. Określiłam go sobie jako znane mi uczucie wyspania, regeneracji. W oparciu o dzienniczek snu doszłam do wniosku, że przeszkodą jest za którki czas jaki przeznaczam na sen, późna godzina zaśnięcia i wybudzanie w nocy.

Następnie znalazłam czas na sen. Brakujące godziny odnalazłam w wieczornych aktywnościach: czytanie do późna, porządkowanie, filmy. Zawsze to było kuszące, bo dopiero późnym wieczorem jesteśmy wolni od hałasu dzieci. Kiedy z pomocą męża wychodziłam na prostą, okazało się, że mam dodatkowy kłopot z oczami. Lecz tu wystarczyły krople i teraz nawet wstawać jest trochę łatwiej.

O trudnościach ze zdrowym stylem życia możesz porozmawiać ze mną. Ile powinnaś ważyć, jak długo musisz spać, czy potrzebujesz robić badania? Od czego zacząć? Porozmawiam z Tobą na ten temat. A jeśli okaże się, że potrzebujesz bardziej specjalistycznej porady, wyznaczamy kierunek działań i szukamy specjalisty dla Ciebie.

Motywacja, wyznaczanie celu, monolog wewnętrzny – to nie są łatwe sprawy. Dlatego, jeśli potrzebujesz wsparcia, zachęcam do poszukiwań pomocnych osób, to może być psycholog lub coach. Problemy ze snem zgłoś swojemu lekarzowi rodzinnemu. Dzienniczek snu możesz poprowadzić samodzielnie. W trudniejszych problemach pomaga psychiatra czy neurolog.

Więcej na temat mapy marzeń przeczytasz w: „Kompas Marzeń – czyli jak sprawić, by mapa marzeń działała”, Agnieszka Grześków Grażyna Żmudziejewska.

O dziecku, rodzicu i dorosłym przeczytasz w książkach na temat analizy transakcyjnej i książce Erica Berne „W co grają ludzie”.

Dzienniczek snu znajdziesz w Internecie na stronach Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz www.pacjent.ponocydzień.pl, a najlepiej zapytaj swojego lekarza rodzinnego.

więcej o zdrowym stylu życia znajdziesz w archiwach:

https://agnieszkasawicka.com/2019/09/30/owoce-do-picia-sok-czy-napoj/

https://agnieszkasawicka.com/2020/05/16/sprawdz-do-jakich-oszczednosci-prowadzi-zdrowy-styl-zycia/

https://agnieszkasawicka.com/2020/04/18/czlowiek-czlowiekowi-dieta/

fot. https://pixabay.com/pl/users/Pexels-2286921/

  1. Za często promuje się, że zdrowy styl życia to rzucenie wszystkiego tego, co niedobre od razu. A za grzeszki trzeba się karać. Podoba mi się Twoje podejście, jest takie zdroworozsądkowe. Zapisuję tekst, aby do niego wracać. 🙂

    1. Dzięki Jolu 🙂 Bierz śmiało. Uważam, ze karanie się i przymus nie działają na nas korzystnie. Udanego zdrowego stylu życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *