Jak wybrać właściwego lekarza dla dziecka?

Wybór właściwego lekarza jest jedną najważniejszych spraw dotyczących zdrowia Twojego dziecka. Wybór nie może być przypadkowy. Wybierasz osobę, którą obdarzysz zaufaniem.

 

Właściwy lekarz dla dziecka to taki, który spełni Twoje kryteria wyboru i zasłuży na Twoje zaufanie. Właściwy a nie jedyny, bo nie wszyscy wybiorą tak samo. Nie ma jednego najlepszego lekarza dla wszystkich, bo każdy rodzic ma własne potrzeby i kieruje się innymi oczekiwaniami. Tak jak różnią się rodzice, tak różnią się i lekarze.

1. Określ kryteria wyboru a następnie spróbuj je zawęzić.

Musisz sobie jasno odpowiedzieć, co ma dla Ciebie znaczenie. Czy dostępność do lekarza w środku nocy? Czy jego wygląd ma dla Ciebie znaczenie? Jeśli tak, to jakie cechy wyglądu będą budziły Twoje zaufanie? Może szukasz lekarza, który jednocześnie pracuje w przychodni i w szpitalu i chcesz, żeby w razie cięższej choroby dziecka, zajmował się wami też w szpitalu?

2. Zrób listę kandydatów.

Musisz wiedzieć, kogo bierzesz pod uwagę. Możesz dokonać  wyboru więcej niż jednego lekarza. Są rodzice korzystający z rejonowego pediatry w przychodni POZ i równolegle z opieki prywatnej (wizyty domowe czy przychodnie prywatne).  Ustal, czego potrzebujesz i czy szukasz jednego lekarza czy kilku.

Najpierw robisz rekonesans wśród rodziny i znajomych,  poszukujesz na grupach na FB. Za mało? Zobacz, gdzie szukać pediatry.

3. Zdobądź informacje o wybranych lekarzach.

Możesz szukać także opinii. Korzystając z portali internetowych, prawdopodobnie znajdziesz wiele informacji o danym lekarzu. Ważne jest, żebyś umiała oddzielić fakty od opinii. Niestety, tak już w internecie jest, że pacjenci niezadowoleni, w trudnej sytuacji i z nierozwiązanymi problemami łatwo umieszczają niepochlebne opinie, zaś zadowoleni milczą. Miej to na uwadze.

4. Wybierz 2 lub 3 lekarzy ze swojej listy.

Sprawdź w jakim stopniu spełniają Twoje wymagania. Czym wzbudzili Twoje zainteresowanie? Wiesz już, ilu lekarzy poszukujesz? Pamiętaj, że na tym etapie nie decydujesz ostatecznie. Zdobądź adres mailowy lub numer telefonu.

5. Poznaj ich.

Możesz zwiedzać ich stronę internetową, możesz sprawdzić informacje o nich w Centralnym Rejestrze Lekarzy. Najprościej jednak umówić się na wizytę. Wówczas poznasz lekarza osobiście. Zdobędziesz też informację o dostępności lekarza. Jeśli trudno będzie wam znaleźć odpowiedni termin wizyty, to może oznaczać, że w przyszłości  ponowi się ten problem. Może jednak poszukujesz kogoś łatwiej dostępnego?

6. Czy to ten właściwy lekarz?

Zakładam że z tych trzech, którzy Cię zainteresowali, wybrałaś jednego. Odpowiedz sobie na pytanie, czy to jest ten właściwy lekarz dla Twojego dziecka?  Jeśli czujesz, że jednak nie jesteś w stanie mu zaufać, to określ powody, dla których tak jest. Może nie spełnił żadnego z Twoich kryteriów? Może  nie wierzysz w jego kompetencje? Albo chcesz, żeby Twój lekarz, podobnie jak Ty, był matką? Odpowiadając na te pytania możesz zweryfikować punkt pierwszy i od nowa rozpocząć poszukiwanie lekarza, już bardziej świadomie.

Wierzę, że każdy zasługuje na lekarza, któremu ufa. Dlatego życzę Ci powodzenia i wytrwałości!

Zobacz, jak lekarza dla swojego dziecka wybrała Mirka.

Chcesz więcej? Zapraszamy do rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=YZPWojChgUU&feature=youtu.be

fot.: Jacek Kutyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *