Wizyta prenatalna jest jak spotkanie z pediatrą przy kawie.

Wizyta prenatalna jest spotkaniem z lekarzem przed narodzinami dziecka. Takich wizyt masz na swojej drodze sporo, od początku ciąży. Każda wizyta u ginekologa, spotkania z położną, badania prenatalne – to są wszystko wizyty prenatalne.

Wizyta prenatalna u pediatry ma na celu:

 1. zapoznanie się rodziców z lekarzem, szczególnie, jeśli wybrałaś przyszłego pediatrę dla dziecka i po prostu chcesz go poznać, upewnić się, że to właściwa osoba,
 2. pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka,
 3. omówić, jakim czynnościom będzie poddawany noworodek w szpitalu, jakie badania przesiewowe będą wykonywane u dziecka – omówienie, jakie choroby wykrywamy, jakim zapobiegamy, w jaki sposób odbywają się badania, czego nie da się zbadać u noworodka i czego powszechne badania przesiewowe nie wykrywają.
 4. omówienie sposobu karmienia dziecka,
 5. omówienie przekonań rodziców na temat zdrowia dzieci,
 6. rozmowa na temat szczepień ochronnych,
 7. sposoby pomocy rodzinie, zarówno ze strony środowiska (czy rodzice mają wsparcie rodziny, czy korzystają z pomocy instytucjonalnej) i opieki medycznej (gdzie, do kogo się zwrócić o pomoc, punkty udzielania pomocy doraźnej).

Rzadko kto korzysta z wizyt u pediatry jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Dzieje się tak:

– dlatego, że jest to usługa mało dostępna, aby nie powiedzieć, niedostępna.

– co do zasady pediatrzy zajmują się dzieckiem narodzonym.

– są rodziny, które znają swojego pediatrę albo lekarza rodzinnego, bo są pod jego opieką od urodzenia, od lat leczy się w danej przychodni cała rodzina,

– potrzebnej wiedzy i wsparcia dostarczyła szkoła rodzenia.

Nie każdy przyszły rodzic skorzysta z tej okazji i nie każdy będzie potrzebował wizyty prenatalnej.

Kto najbardziej skorzysta z wizyty prenatalnej u pediatry?

 • samotni rodzice,
 • rodzice oczekujący pierwszego dziecka,
 • kobiety ciężarne, które muszą leżeć w domu,
 • rodzice chcący adoptować dziecko.

Proste spotkanie on-line. Jesteś u siebie w domu. Siedzisz wygodnie, tak jak lubisz. W swoim fotelu, popijając ulubioną kawę.

Swoje obawy omówiłaś już z koleżankami i  szwagierką. Wypytałaś mamę o jej doświadczenia. Wyczytałaś całe fora mamowych grup.

Widujesz się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, być może chodzisz do więcej niż jednego. Widujesz się z położną? Jestem pewna, że wykonujesz regularnie zlecone badania. Byłaś w szkole rodzenia?

Czujesz, że jeszcze z kimś mogłabyś przegadać temat?

Rozmowa prenatalna jest rozmową o Tobie.  Forma on-line jest wymogiem pandemii. Niestety, bo w normalnych, niepandemicznych okolicznościach mogłabyś przyjść do przychodni albo zaprosić pediatrę do siebie. Uważam, że najlepsza jest wizyta prenatalna domowa.

Regułą jest to, że rodzice konsultują swoją wyprawkę. Skonsultowali ją już na wszystkie strony, jak się da. I zawsze zadają to samo pytanie – czy czegoś jeszcze brakuje? Są ciekawi, jak to jest w innych rodzinach. Czy inni też panikują?

Jest czas na to, aby omówić możliwe formy pomocy i wsparcia, których oczekujesz. Oczywiście, to zależy od Twojej sytuacji życiowej. Być może potrzebujesz pomocy instytucjonalnej albo wsparcia najbliższej rodziny.

Jednym spotkaniem zdobywasz przewagę. Kiedy inni wahają się nad szczepieniami, Ty już wiesz.

Wizyta prenatalna może być okazją do omówienia kwestii szczepień, wyboru sposobu karmienia czy odżywiania się mamy. Zazwyczaj o szczepieniach rodzice informowani są na wizycie patronażowej. W ostatnich miesiącach wizyty te odbywają się różnie, z własnego doświadczenia wiem, że zazwyczaj – za krótko.

Po ukończeniu przez dziecko 5 tygodni życia zjawiasz się z dzieckiem w przychodni na pierwszą wizytę szczepienną. Ja zadaję wówczas rodzicom pytanie czym i jak szczepimy. To nie czas na rozmowy „a jakie szczepienia mamy do wyboru?” Moim zdaniem można zrobić to szybciej.

Nie ma ryzyka, bo jeszcze nie podejmujesz decyzji. Na tym etapie niczego nie podpisujesz i nie musisz się deklarować. Zyskujesz wiedzę, jaką inni zdobywają później.

Tę wizytę uszyjesz sobie na miarę. Jej przebieg zależy od Ciebie.

Do planów potrzeba informacji. Ośmielę się dodać, że informacji kompetentnych. Potrzebujesz adresów do punktów pomocy doraźnej? Masz dość wysłuchiwania po raz setny, jak to było, kiedy kuzynka jechała z dzieckiem w nocy na pogotowie, zawsze, kiedy pytasz o to, gdzie jechać?

Szczegółowo porządkujesz to, co wiesz, z tym, czego chcesz się dowiedzieć. Łatwo zginąć w chaosie informacyjnym atakującym przyszłą mamę. Możesz nabrać dystansu i skupić się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze.

W czasie wizyty prenatalnej masz okazję aby zaplanować wybór lekarza, wyprawkę, poznać procedury jakie spotkasz w szpitalu, dowiedzieć się o zabiegach profilaktycznych, szczepieniach, planie opieki nad dzieckiem.

Po porodzie dostaniesz w szpitalu książeczkę zdrowia dziecka, gdzie są informacje na temat opieki nad dzieckiem. Ta książeczka jest dokumentem, który lekarz będzie wypełniał, kiedy zjawisz się z dzieckiem w przychodni, przez całe jego dzieciństwo.

Jednym z ostatnich punktów, jakie omawiam z rodzicami, są punkty pomocy doraźnej oraz nagłe sytuacje. Mówię też, na co zwrócić uwagę, kiedy zgłosić się do pediatry a kiedy to pediatra zgłosi się sam 😊

Czym wizyta prenatalna nie jest?

Przeprowadzając wizytę prenatalną, stosuję pewne zasady:

Nie udzielam porad w związku ze stanem zdrowia dziecka. Dziecko nienarodzone jest pod opieką specjalisty ginekologa – położnika.

Nie udzielam porad rodzicom, w związku z ich dolegliwościami. Nie wystawiam recept. Rodziców z dolegliwościami kieruję do lekarza rodzinnego.

Nie prowadzę terapii ani psychoterapii. Nie jestem terapeutą.

A co jeśli wizyta prenatalna u pediatry jest niedostępna?

Prędko dojdziesz do wniosku, że żaden pediatra nie oferuje wizyty prenatalnej, bo nie jest to usługa refundowana czy standardowo dostępna w ramach NFZ. Nie spotkasz jej praktycznie w żadnej przychodni poz, co nie znaczy, że nie masz pytać.

Wróć do początku tekstu i przypomnij sobie – wizyt prenatalnych tak naprawdę doświadczysz wielu. Część z wymienionych spraw zostaje omówiona w ramach szkoły rodzenia, część w gabinecie ginekologa. Masz dostęp do położnej, nawet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Możesz zwyczajnie zadzwonić i zapytać, jaki pediatra przyjmuje w wybranej przez Ciebie przychodni i zapytać znajomych o opinie. Możesz skorzystać ze szkoły rodzenia.

Wizyta prenatalna nie jest niezbędna czy konieczna i nie musi się odbyć za wszelką cenę. Jest dla rodziców, którzy jej potrzebują.

fot. pixabay.com

alergia antybiotyk badania badanie choroba CRP dieta dieta eliminacyjna dziecko gorączka infekcja Izba Przyjęć karmienie piersią leczenie lekarz lekarz dla dzieci leki mama niemowlę noworodek odporność odżywianie pediatra podstawowa opieka zdrowotna poród POZ ProbleMatki profilaktyka przychodnia rodzic rozmowa sen sport syrop szczepienia szpital warzywa wizyta domowa wizyta lekarska zachowania prozdrowotne zalecenia lekarskie zaufanie zdrowie zdrowy styl życia zgoda

Jedna odpowiedź do “Wizyta prenatalna jest jak spotkanie z pediatrą przy kawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *